Nejde iba o staré domy, ale stretnete sa s tým aj v novostavbách. Okná sú skoro stále zarosené, vypraná bielizeň schne nezvyčajne dlho, rohy a steny sú sčernelé, vzduch takmer nedýchateľný. To je len niekoľko problémov, keď sa vám pre vysokú vlhkosť začnú v príbytku tvoriť plesne.
Zdraviu škodlivé plesne
V prípade plesní nejde len o estetický problém, keď sa musíte pozerať na „chlpaté“ steny a stále sa zväčšujúce sčernelé plochy. Prítomnosť plesne v byte znamená, že sa vystavujete riziku poškodenia vášho zdravia. Čo riskujete, keď sa nepostaráte o skoré vyriešenie problému? Môžu vás páliť oči, objavia sa bolesti hlavy, krku, infekčné choroby a vyrážky. K najčastejším nemilým následkom patrí vznik najrôznejších druhov alergií a astmy. Biektoré typy plesní sa, bohužiaľ rozmnožia aj do vnútorných orgánov alebo na koži, potom sa určite nevyhnete odbornej lekárskej pomoci. Aj tu platí, že najdôležitejšia je prevencia. Začnete robiť to, čo pomôže predísť týmto situáciám.
Pravidelné kontroly vlhkosti v byte
Prílišné vlhko odhaľte včas, na to vám skvele poslúžia vlhkomery. Keď budú hodnoty iné ako odporúčané, skúste zo začiatku urobiť menšie zmeny. Za ideálne hodnoty sa považuje rozsah 45 až 60 percent nameranej vlhkosti. Odporúča sa pravidelné vetranie. Počas leta môžete mať okná otvorené pokojne celý deň. V chladnejšom období zvoľte kratšie, ale intenzívne vetranie.
Vlhkomer
Tam, kde chýbajú okná alebo vetrať nestačí, nainštalujte odvetrávacie systémy, možno použiť aj kvalitný odvlhčovače vzduchu. V prípade novostavieb trvá pokojne až dva roky, kým dostatočne vyschnú vnútorné omietky, nátery a maľby. Iná situácia nastáva v prípade starších budov, kde sa objavujú závažnejšie problémy, napríklad zateká strechou, nie je vykonané zateplenie domu, odkvapy neodvádzajú správne dažďovú vodu, stenám chýba poriadna izolácie. Tu pomôžu len nákladnejšie stavebné úpravy. Rizikové miesta pravidelne prezerajte. Najčastejšie sa plesne objavujú za nábytkom, okolo okien, dverí na terasu a na balkón, v rohoch, v škárach dlažby a obkladov, ale aj pod tapetami.
Odvlhčovač vzduchu Olimpia Splendid Slim
Ničenie plesní včas a efektívne
Stane sa, že včas vynášate kôš, vymývate chladničku, púšťate si ventilátor počas sprchovania, vetráte, nábytok nestaviate až tesne k stene, ale napriek tomu vznikajú plesne. Zožeňte si účinných pomocníkov! Patria k nim špeciálne chemické alebo ekologické prostriedky. Postihnuté miesta sa dezinfikujú. Pomôžu odvlhčovače vzduchu, ktoré dokážu nasávať vlhký vzduch a voda sa nazbiera do nádobky. Existujú rôzne druhy odvlhčovačov s rôznou konštrukciou, technológiou a výkonom. Uvažujte tiež o kúpe modernej čističky vzduchu, ktorá môže fungovať s kombinovanou aktívnou aj pasívnou filtráciou. Vzduch sa vyčistí recirkuláciou od najrôznejších škodlivých látok. Efektívnejšie pracuje, keď sa využívajú špeciálne filtre, to už je vhodné aj pre domácnosti, kde žijú alergici.