Rovnako ako na klasickom bicykli, tak aj na elektrokolobežke sa môžete stretnúť s prepichnutou dušou. Stačí, aby ste prešli cez klinec, ostrý kameň alebo podobnú prekážku, a stane sa nešťastie. Prázdne koleso môže byť poriadne nepríjemný problém, najmä ak ste pripravení vyraziť na cestu.

S trochou zručnosti a správnym náradím zvládnete výmenu duše ľavou zadnou. Ako? Práve tým sa budeme zaoberať v nasledujúcom návode, v ktorom sa budeme venovať nielen samotnému postupu výmeny, ale aj tomu, ako zistiť, že je duša skutočne poškodená.

 

výměna duše u elektrokoloběžky

Zdroj: Canva

Ako zistíte, či je duša prasknutá?

Ak často jazdíte na elektrokolobežke po nerovnom povrchu, existuje vyššia pravdepodobnosť poškodenia pneumatiky a následne aj duše. Odolnejšie modely sú zvyčajne tie, ktoré sú prispôsobené takémuto terénu – ideálnou voľbou sú výkonnejšie elektrické kolobežky s veľkými kolesami.

Identifikácia poškodenej duše nie je zvlášť zložitá. Poznáte to už pri pohľade na pneumatiku, keď je zdeformovaná alebo dokonca preliačená. Zmenu zistíte aj dotykom kolesa, keď je mäkké alebo sa dá úplne stlačiť.

Ak na elektrokolobežke jazdíte už dlhší čas, prasknutú dušu spoznáte aj podľa kvality jazdy. Ak si stále nie ste istí a poškodenie nie je viditeľné na prvý pohľad, môžete skúsiť zmerať tlak v pneumatike pomocou tlakomeru.

 

výměna duše u elektrokoloběžky

 

Všeobecne sa odporúča udržiavať tlak v pneumatikách v rozmedzí 40 až 65 PSI alebo 2,8 až 4,3 baru. Konkrétne hodnoty sa líšia v závislosti od výrobcu, hmotnosti jazdca a umiestnenia pneumatík – zadné koleso sa zvyčajne nahustí na vyššiu hodnotu ako predné.

Konkrétna hodnota by však mala byť uvedená priamo na pneumatike alebo v priloženej príručke. Ak je tlak nižší, môžete pneumatiku dofúknuť na požadovanú hodnotu. Ak nie je možné koleso dostatočne nafúknuť alebo tlak po niekoľkých minútach klesne, je zrejmé, že duša je poškodená.

Čo budete na výmenu duše potrebovať?

Voľba náradia sa bude odvíjať najmä od typu elektrokolobežky a tiež od výrobcu. Najlacnejšie elektrokolobežky obvykle disponujú jednoduchou konštrukciou, na demontáž ktorej nie je potrebné špeciálne náradie. Naopak, pri terénnej elektrokolobežke sa môžete trochu zapotiť. Pri väčšine modelov si však vystačíte s:

  • náhradnou dušou,
  • malým páčidlom,
  • kľúčom,
  • imbusovým kľúčom,
  • skrutkovačom,
  • pumpičkou,
  • palicou,
  • rukavicami.

Ako vymeniť dušu svojpomocne?

Keď máte všetko pripravené, môžete sa pustiť do práce. V prvom rade je dôležité poznamenať, že nasledujúci postup je univerzálny a konkrétne kroky sa môžu v jednotlivých prípadoch mierne líšiť.

1. Demontáž kolesa

Na samom začiatku budete musieť koleso demontovať, čo môže byť pri niektorých modeloch komplikovanejšie. Obvykle si však vystačíte s imbusovým a klasickým kľúčom, pomocou ktorých uvoľníte skrutku, ktorá koleso drží na mieste.

Počas demontáže môže byť potrebné uvoľniť aj pripojené brzdové alebo rôzne lanká – v takom prípade sa radšej obráťte na servis, aby ste nenarobili viac škody ako úžitku a neprišli o záruku. Na niektorých elektrokolobežkách je potrebné odstrániť aj kryt kolesa, ktorý je zvyčajne pripevnený malými skrutkami.

2. Demontáž pneumatiky

Po demontáži kolesa môžete začať s demontážou pneumatiky. Najprv vypustite vzduch z duše uvoľnením viečka ventilu a zovretím poistky ventilu. Potom môžete pomocou páčidla oddeliť koleso od pneumatiky.

Opäť sa môžete stretnúť s rôznymi modelmi – pri niektorých je napríklad potrebné malou palicou oddeliť kryt elektrobicykla a až potom sa môžete pustiť do odstránenia pneumatiky. Dávajte pozor, aby ste pri oddeľovaní náhodou nepoškodili ráfik.

3. Výmena duše

Ďalším krokom je skutočná výmena duše. Po oddelení pneumatiky získate prístup k prasknutej duši, ktorú môžete jednoducho vytiahnuť. K drobnému záseku môže dôjsť na ventile, kde sa duša často zasekáva. Nepríjemnosť vám môžu spôsobiť aj rôzne predmety, ktoré spôsobili prasknutie duše a môžu byť stále zaseknuté vnútri pneumatiky. Snažte sa ich odstrániť opatrne, aby ste pneumatiku ďalej nedeformovali.

4. Inštalácia kolesa

Skontrolujte, či sa vnútri pneumatiky nenachádzajú cudzie alebo ostré predmety. Po vyčistení môžete vložiť novú dušu. Počas vkladania dávajte pozor na ventil, ktorý prechádza cez ráfik. Potom dušu mierne nafúknite, aby pneumatika aspoň čiastočne držala svoj tvar.

Hneď potom môžete pneumatiku nasadiť na ráfik a namontovať koleso späť na elektrickú kolobežku. Na záver dofúknite koleso na požadovanú úroveň. Po kompletnej montáži pre istotu nafúknite aj druhé koleso. Nakoniec sa uistite, či je koleso dobre zaistené a voľne sa otáča.

Tipy a triky na jednoduchšiu výmenu

Ak chcete mať istotu, že všetko pôjde podľa plánu, pripravte si kvalitné náradie. Len tak sa vyhnete náhodnému prílišnému utiahnutiu skrutiek, ktoré by mohlo v budúcnosti sťažiť opätovnú montáž kolesa. 

Prácu si môžete uľahčiť aj použitím kompresora s manometrom, ktorý vám umožní nahustenie kolies na presnú hodnotu. Pozornosť venujte aj výberu správnej duše, ktorá by mala úplne zodpovedať typu a veľkosti kolesa.

Počas demontáže položte elektrokolobežku na stôl. Nielenže to uľahčí celý proces, ale zabráni to aj neúmyselnému poškodeniu jednotlivých častí. 

Ak sa chcete vyhnúť výmene duše, mali by ste sa snažiť zabrániť jej poškodeniu. Najlepšou prevenciou je pravidelné dofukovanie kolies, aby mali správny tlak. Frekvencia kontrol závisí od toho, ako často elektrickú kolobežku používate a v akom teréne na nej jazdíte. Ak na stroji jazdíte každý deň, nie je zlé merať tlak raz za dva týždne.

Kontrolu sa oplatí vykonať aj po návrate z náročnej cesty po nerovnom teréne. Výber správneho modelu vzhľadom na nosnosť je dôležitý aj z hľadiska predĺženia životnosti duše, pneumatík a celej elektrokolobežky. Ideálny tlak v pneumatikách sa tiež líši v závislosti od zaťaženia.

 

Hmotnosť jazdca (kg)

Tlak v prednom kolese (PSI)

Tlak v zadnom kolese (PSI)

50 až 70

35 – 45

40 – 50

70 až 90

40 – 45

45 – 55

90 až 100

45 – 50

50 – 60

 

Čo robiť, ak sa výmena nepodarí?

Výmena duše na elektrokolobežke môže byť náročná, a to najmä v prípade, že nemáte dostatok skúseností. Pre netechnické typy môže byť zložitá už samotná demontáž kolesa. Pre niektorých môže byť prekážkou aj demontáž brzdy alebo niektorých laniek, ktoré sa môžu ľahko poškodiť.

Ak ho nedokážete zmontovať, nemusí byť problém vo vás, ale napríklad v náradí, ktoré používate. Skontrolujte, či používate kľúč správnej veľkosti a či páčidlo nie je príliš veľké. Samotná demontáž duše je často komplikovaná, pretože môže byť zaseknutá v pneumatike.

Väčšina majiteľov elektrických kolobežiek zápasí najmä s montážou pneumatiky na ráfik. Ak máte s jej inštaláciou problémy, môže vám pomôcť mydlová voda alebo silikón, ktorým môžete pneumatiku namazať, aby bola poddajnejšia. Tým sa jej inštalácia na ráfik stane oveľa jednoduchšou.

Ak sa obávate, že by ste mohli spôsobiť viac škody ako úžitku, radšej si zaobstarajte náhradný plášť v servise – väčšina cyklistických predajní tieto opravy poskytuje, takže si stačí zaobstarať náhradný plášť alebo dušu. Ak ste si elektrokolobežku kúpili u nás, obráťte sa na náš tím technickej podpory, ktorý vám poradí, ako postupovať.

 

Ako ste si prečítali, výmenu duše môžete vykonať doma s vlastnou pomocou. Potrebujete len dobré nástroje a trochu trpezlivosti. Učený človek nespadol z neba, preto nemá zmysel vešať hlavu.

Ak budete postupovať krok za krokom a v prípade potreby si necháte poradiť od niekoho skúsenejšieho, určite všetko zvládnete sami. Nemali by ste však zanedbávať pravidelnú údržbu elektrického skútra, ktorá zahŕňa kontrolu tlaku v kolesách a ich prípadné nafúknutie. Niekoľkonásobne tak znížite pravdepodobnosť, že počas jazdy dôjde k prepichnutiu.

Výmene duše a ďalším opravám pneumatík sa môžete vyhnúť aj tým, že si zaobstaráte elektrokolobežku s pevnými kolieskami – naším najpredávanejším modelom v tejto kategórii je AERIUM AOVO PRO. Ak potrebujete pomôcť s kúpou ideálneho stroja pre vaše potreby, neváhajte sa obrátiť na našu zákaznícku podporu.

 

Radek

Autor článku
Radek je skúsený profesionál v oblasti elektroniky, ktorý sa dlhodobo zameriava na produkty nášho e-shopu (najmä klimatizácie, odvlhčovače, elektrické kolobežky, drony a mnohé ďalšie). Jeho praktické skúsenosti s produktmi sú kľúčovým faktorom pri tvorbe článkov, v ktorých aktívne prispieva k hľadaniu praktických riešení pre každodenné potreby našich zákazníkov.

Potrebujete pomôcť?

222 205 828
222 205 828
Po-Pia (9:00 – 16:00)
Ako jednoducho zvýšiť výkon elektrokolobežky? Prinášame niekoľko osvedčených tipov!
Nie ste spokojní s výkonom svojej elektrokolobežky? Vyskúšajte naše rady a tipy na jeho zvýšenie! Aby ste mohli svoj stroj využiť na maximum pri každe...
Elektrokolobežka v daždi – na čo si treba dať pozor?
Budete jazdiť na elektrickej kolobežke v daždi? Prečítajte si naše tipy na bezpečnú a pohodlnú jazdu pre vás a vašu elektrokolobežku....
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
76 recenzií na Heureka.sk
Overený zákazník
01.08.2024

Odporúčam aj ostatným nákup v tomto obchode. V piatok som tovar objednal a v utorok dopoludnie bolo dodané. Zatiaľ som klimošku nevyskúšal, nebolo dostatočné horúco. Dúfam, že bude fungovať podľa mojich predstáv.