Už vám niekedy vaši rodičia či starí rodičia povedali, že cítia v kĺboch prichádzajúci dážď, zmeny tlaku alebo nadchádzajúce oteplenie? Ak áno, určite môžete potvrdiť, že sa ich proroctvá vo veľa prípadoch tiež vyplnili. Nie sú to však len starší ľudia, kto na sebe cítia meniace sa počasie, takzvaných meteosenzitívnych ľudí je u nás celá kopa - dokonca toľko, že tvoria celú tretinu nášho obyvateľstva.
Dôvodov, prečo sa zmeny počasia prejavujú na zdraví človeka, existuje hneď niekoľko. Na vine môžu byť rôzne vrodené choroby, vek alebo tiež nezdravý a až príliš chúlostivý spôsob života. Silná citlivosť na počasie sa tiež týka predovšetkým ľudí žijúcich v mestách. Obyvatelia dedín sa s týmito problémami stretávajú až trikrát menej, a to najskôr zásluhou častejšiemu pohybu a pobytu vonku, vďaka čomu sú výrazne otužilejší a odolnejší.
Citlivosť na počasie alebo choroba?
Meteosenzitívni ľudia by sa dali rozdeliť na dva tábory. Prvý z nich tvoria tí, ktorí sú v podstate zdraví a určité symptómy pociťujú len vtedy, keď sa blíži vlna horúčavy, zimy alebo zrážok. Príznaky bývajú rôzne, najčastejšie však zahŕňajú bolesti hlavy, problémy so spánkom a sústredením, únavu a stavy podobné chrípke, závraty, nevoľnosti alebo dokonca ťažkosti s dychom a zvieravý pocit pri srdci.

Trpíte migrénami? Možno ste senzitívne na výkyvy počasia. Riešte to najprv s doktorom.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Ak týmito problémami trpíte aj vy, vždy sa vám oplatí najprv navštíviť lekára a vylúčiť prípadné ochorenie, než sa začnete považovať za meteosenzitévneho človeka. Mohli by ste podceniť závažný problém a tým, že by ste ho neriešili, si následne spôsobiť zdravotné následky, ktorých by ste si neskôr zbavovali len ťažko. Ostatne, vždy je lepšie mať istotu, že je všetko skutočne v poriadku.
Počasie často zhoršuje symptómy iných chorôb
Do druhého tábora meteosenzitívnych ľudí patria ľudia, ktorí už nejakým ochorením trpia a kedykoľvek sa blíži nejaká zmena počasia, ich symptómy sa rapídne zhorší. Typickým príkladom týchto prejavov sú alergici, ktorých dýchacie problémy sa kvôli zmenám teplôt, atmosférického tlaku alebo vlhkosti vzduchu stávajú často až neznesiteľné a vyžadujú zvýšené dávkovanie užívaných liekov.
K tomu dochádza najmä pri zvyšujúcich sa teplotách alebo počas vykurovacej sezóny, keď sa vzduch vysušuje, a tak silno dráždi dýchacie cesty, a to nielen u alergikov, ale aj u zdravých jedincov. Jednou z možností ako tieto problémy zmierniť by mohol byť zvlhčovač vzduchu, ktorý vlhkosť vzduchu vyrovnáva, a tak pomáha sliznice prirodzene zvlhčiť a prípadným dýchacím ťažkostiam zabrániť.

Opačné problémy mávajú ľudia s reumatickým alebo artrózou, ktorí sú, naopak, citlivejší na chladné a vlhké dni – práve za týchto podmienok ich totiž kĺby bolia najviac. Pre nich by mohol byť počas jarných a jesenných mesiacov zaujímavým riešením priamotop, ktorý im aspoň v domácom prostredí poskytne potrebnú úľavu. Keď sa totiž kĺby pekne prehrejú, bolesť sa výrazne zmierni. Pobyt v prekúrenej miestnosti však tiež nie je práve najdravšie, preto to s priamotopom určite nepreháňajte.
Preukázaný ozdravný účinok majú tzv. infražiariče. Pracujú s veľmi nízkymi infračervenými frekvenciami, čo umožňuje prienik tepelných vĺn hlbšie do ľudského tela. Blahodárne pôsobia pri reumatických ťažkostiach, pri bolestiach svalov, kĺbov a výrazne urýchľujú liečbu zápalových a vírusových ochorení.
