Vlhkosť v dome nie je problémom len v starších domoch, ale môžete ju nájsť aj v mnohých novostavbách alebo novozrekonštruovaných domoch. Ideálna vlhkosť v miestnostiach by sa mala pohybovať medzi 40 a 60 %. Mnohí ľudia sa domnievajú, že sa do domu dostáva najmä zvonku, ale spôsobujú ju aj bežné činnosti v domácnosti, ako je varenie, sušenie bielizne alebo sprchovanie.
Ako zistím, aká je vlhkosť vzduchu v dome?
Aby ste zistili, aká vysoká je vlhkosť vzduchu vo vašom dome, použite vlhkomer. Tak zisíte, či je vlhkosť vo vašom dome optimálna alebo či ju treba nejakým spôsobom zvýšiť alebo znížiť. Odporúča sa sledovať vlhkosť aspoň niekoľko dní, aby ste získali predstavu o jej vývoji.
Ako zabezpečiť optimálnu vlhkosť v dome?
Komplikácie s vlhkosťou zvyčajne vznikajú od jesene do jari, keď je vonku chladno a vlhko, ktoré sa vkráda do domu, kde sa v tomto období menej vetrá, a preto sa v ňom udržiava viac vlhkosti. Absencia slnečného svetla tomuto javu napomáha, pretože murivo domu dostatočne nevysychá.
Základným pravidlom boja proti vlhkosti je vetrať a vykurovať dom každý deň. V dome by sa mal urobiť prievan, aby sa vyčistil vzduch, a s ním by mala z domu zmiznúť aj samotná vlhkosť. Bez zapnutého vykurovania to však, samozrejme, nepôjde. Zahrievaním sa totiž vlhkosť začne odparovať a vďaka tomu sa pri vetraní vyženie von. Takéto vetranie je vhodné opakovať ideálne niekoľkokrát denne. Čas vetrania by mal byť krátky, nie dlhší ako 5 minút. Ak je prievan silný v dôsledku poveternostných podmienok, môže stačiť aj jedna alebo dve minúty.
Ako sa zbaviť vlhkosti v dome?
Vysoká vlhkosť má niekoľko nežiaducich dôsledkov, ktoré sa začnú prejavovať v priebehu času, ako napríklad odlupovanie omietky alebo vznik a množenie plesní.
Ak svoj dom vetráte a vykurujete, ale stále sa vám nedarí zbaviť sa vlhkosti, ideálnym riešením pre vás je odvlhčovač vzduchu, ktorý dokáže zachytiť vodu vo vzduchu a vysušiť ju. Odvlhčovač je vhodné umiestniť napríklad do kúpeľne, pretože práve tam sa vytvára veľa vlhkosti, ktorá sa v dome šíri ďalej. Potom sa môže presúvať medzi miestnosťami podľa denného času. Presuňte ho napríklad do kuchyne, keď varíte, do miestnosti, keď sušíte bielizeň, a v noci ho umiestnite do miestnosti, kde sa nikto nenachádza, aby vás nerušil.
Ako zvýšiť vlhkosť v dome?
Ani nízka vlhkosť v dome nie je ideálna. V zime môže vykurovanie znížiť vlhkosť v dome pod hodnotu 50 %, čo je nezdravé pre dýchací systém, a to najmä pre astmatikov a ľudí s citlivejšími dutinami. Suchý vzduch ich môže veľmi dráždiť, čo pre nich nie je vôbec zdravé. Hraničná hodnota nízkej vlhkosti vzduchu je zvyčajne nižšia ako 45 % a pre niektorých citlivejších ľudí môže byť aj vyššia.
V takomto prípade vám pomôžu zvlhčovače vzduchu s automatickou reguláciou. Tie uvoľňujú okolo seba vodnú paru, takže môžu pomôcť zabezpečiť správnu vlhkosť vo vašej domácnosti a ľahko predchádzať týmto nepríjemným zdravotným komplikáciám. Zvlhčovanie, podobne ako odvlhčovanie, môže byť dlhodobý proces, preto je dôležité vybrať dostatočne výkonný zvlhčovač vzduchu pre daný priestor a umožniť dlhšie obdobie nahromadenia vlhkosti v priestore. Pri zvlhčovaní vzduchu v zime by ste sa mali vyhnúť vetraniu pomocou ventilácie, pretože prostredníctvom nej to zvyčajne trvá dlhšie a zvlhčovací účinok sa nemusí vôbec dostaviť.
Na výber je mnoho typov zvlhčovačov vzduchu. Nasledujúca trojica modelov je však u našich zákazníkov najobľúbenejšia. Každý z nich má iný výkon a funkcie, a preto je najvhodnejší pri rôznych situácie a spĺňa rôzne požiadavky.
Plesne v dome, čo s nimi?
Tvorba plesní je jasným signálom vysokej vlhkosti v dome a predstavuje veľké zdravotné riziko pre obyvateľov. Uvoľňujú nebezpečné spóry, ktoré spôsobujú prechladnutie, kašeľ a prispievajú k vzniku alergií. Plesne sú škodlivé pre všetky vekové skupiny, ale najviac ohrozené sú deti. Ak vo svojom dome objavíte plesne, začnite s nimi čo najskôr bojovať. Ako sme už spomenuli, je vhodné získať prehľad o úrovni vlhkosti, aby ste vylúčili možnosť, že plesne na stenách sú spôsobené napríklad zlou hydroizoláciou budovy alebo tepelnými mostmi v budove. Stále platí, že dlhodobo zvýšenú vlhkosť nad hodnotou 55 – 60 % je potrebné riešiť odvlhčovačom.
Na likvidáciu plesní možno použiť množstvo špeciálnych výrobkov. Len je stačí nastriekať na pleseň a nechať pôsobiť čas uvedený na spreji. Plesne je však potrebné zlikvidovať hneď, ako sa objavia prvé čierne škvrny. Nie všetky plesne majú čiernu alebo sivú farbu, takže takéto plesne môže byť ťažšie identifikovať.
Keď sa pleseň rozmnoží, je možné, že si s ňou nebudete vedieť poradiť sami a budete musieť zavolať odborníka, aby ju zlikvidoval. Ak postrek nezničí všetky plesne, bude potrebné ho zopakovať. Odporúča sa natrieť steny špeciálnym prípravkom, ktorý zabraňuje vzniku plesní.
Ak je relatívna vlhkosť vzduchu vysoká, určite je vhodné použiť odvlhčovač, ktorý dokáže udržiavať vhodnú úroveň vlhkosti, a tým zabrániť vzniku plesní. Odvlhčovač musí mať najmä správny výkon, aby mohol v danej miestnosti účinne pracovať.
Ako však určiť správny výkon odvlhčovača a vybrať správny model? Práve na to sa zameriavame v našom komplexnom teste odvlhčovačov na tento rok, v ktorom sme vybrali celkom dvanásť najlepších zariadení pre rôzne miestnosti a na rôzne účely. Ako malú ochutnávku uvádzame víťazov z jednotlivých kategórií...
Ak potrebujete pomoc s výberom správneho modelu, môžete sa inšpirovať aj naším sprievodcom výberom odvlhčovača, v ktorom vám predstavíme najdôležitejšie parametre. Radi vám pomôžeme pri správnom výbere pre vaše konkrétne priestory, ak zavoláte na našu zákaznícku linku 222 205 828 alebo nám napíšete prostredníctvom e-mailu [email protected], v ktorom môžete podrobne opísať svoje komplikácie s vlhkosťou. S odvlhčovačmi, ale aj so zvlhčovačmi máme bohaté skúsenosti, dokonca aj osobné.