V momente, keď sa rozhodnete kúpiť klimatizáciu, určite počítate s tým, že vás čaká dlhé hľadanie a porovnávanie, ktoré vás zavedie k tomu pravému modelu pre vašu domácnosť. Samotným výberom klimatizácia ale ešte nemáte tak úplne vyhraté. Okrem toho totiž musíte tiež premyslieť, kam klimatizáciu umiestnite, aby vám neprekážala, ale zároveň mohla správne fungovať. Ako to však urobiť?
Pozor, kam postavíte mobilnú klimatizáciu!
Ak ste sa rozhodli, že je pre vás nástenná klimatizácia príliš drahá alebo sa vám nechce robiť žiadne väčšie zásahy do domu, bude pre vás mobilná klimatizácia vhodným riešením. Nevyžaduje žiadne zásahy do domu, dá sa prenášať a z hľadiska výkonu je na tom prakticky rovnako ako ktorákoľvek nástenná jednotka. Avšak iba v prípade, že ju umiestnite na správne miesto. Základnou podmienkou na správne fungovanie mobilnej klimatizácie je správny vývod teplého vzduchu.
Každá mobilná klimatizácia je totiž vybavená hadicou, ktorá odvádza teplý odpadový vzduch z miestnosti von. Dávajte však pozor na to, ako hadicu vyvediete. Nemala by byť nikde stočená, pokrútená ani „zlomená“, pretože by vzduch nemohol plynulo prúdiť von z jednotky. Mohlo by dôjsť k preťaženiu ventilátora a poškodeniu klimatizácie. Dĺžka hadice nesmie byť väčšia ako 1,5 m. Zabudnite tiež na vyvedenie hadice do komína. Takto by sa prehrieval kompresor a zadný ventilátor na odvod odpadového tepla a klimatizácia by prestala fungovať. Okno sa tiež oplatí utesniť izoláciou, čím sa zabráni prúdeniu teplého vzduchu späť do miestnosti. Nevýhodou mobilnej klimatizácie je o niečo vyššia hlučnosť a menšia efektivita oproti stacionárnej klimatizácii.
Napadlo vám, že klimatizáciu umiestnite do rohu alebo pod stôl, a tak ušetríte veľa miesta? Je síce pravda, že by vám toľko nezasahovala do miestnosti, nemohla by však správne fungovať. Akákoľvek prekážka, či už v podobe steny alebo nábytku, by totiž zabraňovala voľnému prúdeniu vzduchu. Preto je potrebné zabezpečiť, aby klimatizácia mala okolo seba zo všetkých strán aspoň 30 až 50 centimetrov voľného priestoru.
S nástennou klimatizáciou máte jasno
V prípade nástennej dvojdielnej klimatizácie máte výhodu predovšetkým v tom, že samotná chladiaca jednotka je umiestnená vonku, takže si nemusíte robiť starosti s tým, že by vám v miestnosti zaberala príliš miesta. Aj tak je však potrebné umiestnenie dobre premyslieť, ideálne s pomocou technika, ktorý vie, ako by malo vyzerať prepojenie vonkajšej jednotky s tou vnútornou a aké je potrebné zaistiť podmienky, aby bol ich prevádzka naozaj efektívna.
Alternatívou ku klasickým stacionárnym zariadeniam môžu byť klimatizácia bez vonkajšej jednotky. V prípade nich je umiestnenie jasné – pripevnia sa k dvom prieduchom v stene, ktorými odvádzajú teplý vzduch von a zároveň nasávajú vzduch z vonku. Práve vďaka prisávaniu vzduchu z vonku majú nástenne jednotky väčšiu efektivitu, než klimatizácia mobilná. Inštalácia je ľahšia než v prípade dvojdielnych klimatizácií a nevyžaduje až také razantné zásahy do domu. Rovnako tak ako v prípade iných typov klimatizácií môžete s týmito jednotkami nielen chladiť, ale aj ekonomicky prikurovať zjari či na jeseň, keď vonkajšie teploty ešte nie sú tak nízko, aby ste zapli klasické kúrenie. Cena hodiny prevádzky takého chladiaceho/vykurovacieho zariadenia je veľmi prívetivá. Pohybuje sa okolo 5 Kč/hodinu.