Nepríjemný suchý vzduch trápi množstvo slovenských domácností. Môžu za to prekúrené miestnosti, ústredné kúrenie a perfektný izolačný systém. Suchý vzduch sa negatívne ovplyvňuje naše dýchacie cesty a oslabuje obranyschopnosť organizmu. Zvlášť citlivo naň reagujú deti, alergici a staršie osoby, ktoré trápia dýchacie ťažkosti. So suchým vzduchom sa stretávame práve v zimných mesiacoch, keď menej vetráme, intenzívne kúrime a vlhkosť vzduchu klesá až na tridsať percent. Ideálna vlhkosť vzduchu pre človeka je približne päťdesiat percent.
Ako zabezpečiť príjemné teplo a optimálnu vlhko súčasne?
V letných mesiacoch zabezpečuje cirkuláciu vzduchu dlhodobé vetranie. Vtedy máme okná otvorené aj cez noc, keď konečne klesajú vonkajšie teploty a my môžeme nielen ochladiť vzduch vnútri, ale zároveň aj rozpálené steny panelových a tehlových domov. Nemenej dôležité je však pravidelné vetranie v moderných drevostavbách. Ale čo v zime, keď otvárame okná len na veľmi krátky čas?
V chladných mesiacoch nás často trápi škriabanie v krku, pálenie očí či upchatý nos. Pritom vôbec nemusí ísť o príznaky prechladnutia. Príčinou môže byť aj suchý vzduch. Ako tomu predísť? Riešením sú zvlhčovače vzduchu. Sú cenovo dostupné, vhodné do akéhokoľvek priestoru a určite sa osvedčia predovšetkým aj v detskej izbe či spálni.
Premýšľate nad investíciou do parného zvlhčovača? Tento typ funguje na princípe vodnej pary, ktorá sa mieša so vzduchom, ktorý ju ochladzuje, a spoločne s ním prúdi do priestoru. Výsledkom je efekt podobný vetraniu, pričom zabezpečuje hygienicky bezpečnú prevádzku. Ak dáte prednosť diskovému zvlhčovaču, získate mimoriadne tichý chod, nízku spotrebu energie a kvalitné zvlhčenie vzduchu pomocou diskov na úpravu vzduchu.
Kombinácia zvlhčenia aj čistenia
Mnoho výrobcov si kladie za cieľ ponúkať špičkové produkty za dostupné ceny. Sledujte aktuálnu online ponuku a odmenou vám budú nielen ušetrené peniaze, ale tiež vysokofunkčný model zvlhčovača v kombinácii s čističkou vzduchu. Množstvo kombinovaných modelov je navrhnutých na prirodzené zvlhčovanie za tichej prevádzky a sú doplnené praktickými funkciami. Nastavíte si napríklad časovač, skontrolujete filter a navyše sa budete tešiť z veľmi originálneho dizajnu. Nezabudnite však, že na trhu sú stále obľúbenejšie ultrazvukové zvlhčovače, ktoré fungujú na odlišnom princípe a nemožno ich použiť na zabezpečenie cirkulácie vzduchu. Na cirkuláciu zvoľte vždy zvlhčovač na princípe odparu.
Dôležité sú výkon, hlučnosť a tiež cena
Pri výbere zvlhčovača vzduchu je kľúčová veľkosť miestnosti, v ktorej ho budete používať. Práve od tejto hodnoty sa odvíja výpočet potrebného výkonu prístroja. Keď viete, aký výkonný spotrebič potrebujete, môžete sa zamerať na ďalšie funkcie a technológie.