Keď sa vám vlhkosť vzduchu vymkne z rúk, môže to byť dosť otravné. Príliš vlhký vzduch spôsobí, že vám voda začne zadržiavať v stenách, čo sú úplne ideálne podmienky na tvorbu a množenie plesní. Tie nielenže nevyzerajú pekne, ale často spôsobujú nepríjemné zdravotné komplikácie. Ani suchý vzduch však nie je žiadnou výhrou. Dýchacie cesty potrebujú určitú mieru vlhkosti, a ak vyschnú, môžu človeka dráždiť, čo vedie k nepríjemnému suchému kašľu.
Aká je ideálna vlhkosť vzduchu?
Správna úroveň vlhkosti v byte sa líši podľa toho, aké je ročné obdobie. V lete by sa mala ideálne pohybovať medzi 40 a 55 %, zatiaľ čo v zime, keď je celkovo viac sucho, medzi 45 a 60 %. Ak chcete presne zistiť, ako ste na tom s vlhkosťou u vás doma, mali by ste si zaobstarať vlhkomer. S ním totiž budete môcť stav ovzdušia neustále monitorovať, takže budete môcť urobiť patričné kroky ešte pred tým, než vás postihnú niektoré zo spomínaných ťažkostí.

Čo je to vlhkomer?
Vlhkomer vyzerá podobne ako meteostanice, ktoré bežne kúpite v obchodoch. Ide o menší displej podobný tabletu, na ktorom sa vám ukazuje teplota vzduchu v miestnosti a jeho vlhkosť v percentách. Prístroj tieto údaje získava zo snímačov, ktoré tieto hodnoty zaznamenávajú a následne ich prenášajú na obrazovku. Snímače sú obvykle umiestnené priamo na vlhkomeru, pokiaľ však nemáte pokročilejší model, ktorý meria kvalitu ovzdušia aj vonku – to potom budete musieť na dom umiestniť zvláštny senzor.
Ako vlhkomer používať?
Na používanie vlhkomeru nie je nič zložité. Všetko, čo potrebujete, je obsiahnuté v jedinom zariadení, takže ho stačí nastaviť a umiestniť tam, kam potrebujete. Ideálne voľte také miesto, kde sú rovnaké podmienky ako vo väčšine bytu. Ak vlhkomer položíte niekam, kam ide para, nemôžete počítať s tým, že meranie bude presné. Rozhodne ho ani neskúšajte máčať do vody. Nielenže by ste sa nedozvedeli nič zaujímavé, ale tiež by ste mohli vlhkomer nenávratne poškodiť. Vlhkomer totiž meria relatívnu vlhkosť vzduchu, nie absolútnu. Namočením do vody tak vlhkomer nemôže ukázať žiadnu relevantnú hodnotu.