Nadšenci pre drony sú čoraz väčšími nadšencami, ale často zabúdajú na riziká, ktoré sú s týmto koníčkom spojené. Predchádzať im majú pravidlá Agentúry Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA), ktoré sa od roku 2024 vzťahujú aj na Českú republiku a obsahujú podmienky kategorizácie dronov. Ako sa tieto zariadenia teraz kategorizujú? Predstavíme si súčasné kategórie.

 

Kategorie dronů podle evropských pravidel

 

Otvorená podkategória - OPEN A1

Keďže sa od 1. 1. 2024 zmenili právne predpisy týkajúce sa dronov, orientácia v jednotlivých kategóriách dronov môže byť zložitejšia. Po novom je potrebné rozdeliť drony s kamerou na modely:

  • Neoznačené - Patria sem drony vyrobené pred 1.1.2024, ktoré nemajú označenie,
  • So štítkom - sem patrí väčšina dronov vyrobených po 1.1.2024, bohužiaľ nie všetci výrobcovia stihli drony vybaviť štítkami.

Podkategória A1 je určená pre drony s ľahkou konštrukciou, ktoré sú schopné lietať v tesnej blízkosti ľudí bez toho, aby ich akokoľvek ohrozovali. To umožňuje ich používanie nielen vo vidieckom, ale aj v mestskom prostredí. Konkrétne sem patria drony kategórie C0 s hmotnosťou do 250 g a C1 s hmotnosťou do 900 g.

Vlastnosti a obmedzenia podkategórie

Drony v tejto podkategórii musia spĺňať maximálnu výšku letu 120 metrov nad zemou. Ako už bolo spomenuté, závisí to od toho, aký dron si vyberiete na lietanie. Ak lietate s dronom bez označenia, nemusíte mať na dron pilotný preukaz a počas letu sa musíte vyhnúť preletu nad nezúčastnenými osobami.

Na druhej strane, pre drony so štítkami sú pravidlá od 1.1.2024 konkrétnejšie:

  • Kategória C0 - registrácia sa vyžaduje len v prípade zariadení s kamerou alebo snímačom, nemusíte mať povolenie, môžete lietať nad nezúčastnenými osobami. Prevádzka dronov nie je obmedzená vekom.
  • Kategória C1 - Vyžaduje sa registrácia, vyžaduje sa preukaz pilota dronu A1/A3, nemožno lietať nad nezúčastnenými osobami. Dron možno prevádzkovať od 16 rokov.

TIP: Hoci v kategórii C0 môžete lietať nad nezúčastnenými osobami, stále potrebujete ich súhlas. Ak by niekto nahlásil váš let, mohli by ste mať vážne problémy.

Ako a kde používať dron

Podkategória A1 je najlepšou voľbou pre tých, ktorí chcú mini drony s kamerou na osobné použitie, ako je fotografovanie, natáčanie videa alebo ľahká akrobacia. Možno s ním lietať v odľahlých aj mestských oblastiach. Sú vhodné aj pre začínajúcich pilotov, ktorí nemajú dostatok skúseností s dronmi. Okrem toho v kategórii narazíte aj na detské drony, ktoré môžu používať vaši najmenší.

Otvorená podkategória - OPEN A2

Podkategória A2 je určená pre drony, ktoré síce môžu lietať v blízkosti ľudí, ale nesmú lietať priamo nad nezainteresovanými osobami. Konkrétne sem patria drony C2 s hmotnosťou do 4 kg. Piloti musia absolvovať pokročilý výcvik na ich ovládanie.

Vlastnosti a obmedzenia podkategórie

V rámci podkategórie A2 musia drony udržiavať minimálnu horizontálnu vzdialenosť 30 metrov od nezúčastnených osôb. Vzdialenosť sa môže znížiť na 5 metrov, ak je aktivovaný režim nízkej rýchlosti.

Drony zároveň nesmú lietať priamo nad zhromaždením ľudí. Rovnako ako predchádzajúce podkategórie musia udržiavať maximálnu výšku letu 120 metrov nad zemou. Okrem toho sa v prípade podskupín OPEN A1/A3 a OPEN A2 vyžaduje registrácia prevádzkovateľa dronu a licencia pilota dronu. Minimálny vek pilota je stanovený na 16 rokov.

Ako a kde možno dron používať

Podkategória A2 je vhodná na pokročilejšie rekreačné, ako aj komerčné použitie. Vzhľadom na veľkosť dronu je však manipulácia s ním obmedzená a v mnohých prípadoch sa nezaobídete bez potrebných oprávnení. Drony tejto podkategórie by si preto mali zakúpiť skúsenejší piloti, ktorí majú potrebné skúšky na drony.

Otvorená podkategória - OPEN A3

Podkategória A3 je určená pre drony, ktoré môžu lietať ďaleko od ľudí a na ktorých prevádzku je potrebné povolenie na prevádzku dronu. V rámci tejto kategórie môžu lietať drony s hmotnosťou do 25 kg. Podkategória zahŕňa drony kategórie C3 a vyššie. Počas letu sa musia dodržiavať prísne pravidlá, najmä kvôli vysokej hmotnosti dronu, ktorá môže viesť k väčším škodám.

Vlastnosti a obmedzenia podkategórie

Drony s kamerou v podkategórii A3 musia spĺňať minimálnu vzdialenosť 150 metrov od obytných, obchodných, priemyselných alebo rekreačných oblastí. Len tak sa minimalizuje riziko vysokých škôd nielen na majetku, ale aj na zdraví. Výška letu je obmedzená na 120 metrov ako v prípade ostatných podkategórií.

Ak vlastníte dron bez označenia, stále patrí do staršej skupiny OPEN A3 uznanej pred 1. januárom 2024. Predtým sem patrili všetky drony s hmotnosťou nad 250 g. Do novovytvorenej skupiny OPEN A3 pre drony s označením patria modely v kategórii C3 a vyššej - sem patria drony s hmotnosťou od 4 do 25 kg.

V oboch prípadoch je potrebné dodržiavať vyššie uvedené pravidlá a tiež mať pilotný preukaz OPEN A1/A3.

Ako a kde možno dron používať

Podkategória A3 je vhodná na rekreačné a komerčné použitie. Keďže sem patria ťažšie profesionálne drony s kamerou, je vhodnejšia pre skúsenejších pilotov - aby sa predišlo zbytočným haváriám alebo dokonca poškodeniu. Okrem toho počítajte s tým, že s takýmito modelmi môžete lietať len v odľahlých oblastiach ďaleko od ľudí alebo obydlí.

 

 

OPEN A1

OPEN A1

OPEN A2

OPEN A3

Kategória dronov

C0

C1

C2

C3 a vyššie

Hmotnosť

Do 250 g

Do 900 g

Do 4 kg

Do 25 kg

Minimálny vek pilota

Žiadne obmedzenia

16

16

16

Registrácia

Nie (bez kamery a iných snímačov)

Áno

Áno

Áno

Pilotné testy

Nie

Áno

Áno

Áno

Pohyb po nezúčastnených osobách

Áno (obmedzene)

Nie

Nie

Nie

Mestské oblasti (mimo HOP)

Áno

Áno

Áno

Nie (150 m od všetkých budov)

Mestské oblasti (vrátane HOP)

Nie

Nie

Nie

Nie

 

Výcvik a certifikácia - bez čoho sa pri lietaní nezaobídete

Ak sa rozhodnete lietať v otvorenej kategórii a vlastníte malý dron, vyhnete sa zdĺhavému papierovaniu a náročným testom. V prípade ťažkých modelov je situácia iná - v niektorých prípadoch nebudete musieť absolvovať ani vedomostný test alebo samoštúdium.

Okrem toho od 1. januára 2024 musíte mať na legálnu prevádzku dronu pri sebe vyhlásenie o zhode s nariadením EÚ 2019/945 a leták EASA.

OPEN A1 a A3

Na lietanie s dronmi s GPS v podkategóriách OPEN A1 a A3 stačí vyplniť online test. Test je pozostáva zo 40 otázokktoré sa týkajú leteckej bezpečnosti, predpisov, prevádzkových postupov a ďalších súvisiacich tém.

Na získanie pilotného preukazu musíte test úspešne absolvovať so 75 % bodov a máte naň 60 minút. Príprava na test je na vás, ale vo všeobecnosti sa ju neoplatí podceniť. Ak sa vám podarí test úspešne absolvovať, dostanete e-mailom potvrdenie o absolvovaní online školenia a môžete sa vzniesť do oblak.

OPEN A2

V prípade podkategórie A2 je situácia trochu zložitejšia. Tu musíte absolvovať nielen testy A1 a A3, ale aj rozšírený výcvik, ktorý sa nedá absolvovať len online. V súvislosti s tým musíte absolvovať praktickú prípravu formou samoštúdia, na ktorú musíte vyplniť čestné vyhlásenie.

Potom budete musíte absolvovať ďalší test, ktorý poskytuje Úrad civilného letectva. Pozostáva z 30 otázok týkajúcich sa meteorológie alebo lietania s dronmi. Test musíte absolvovať osobne vo výcvikových priestoroch - musíte tiež zaplatiť poplatok 500 Kč.

Bezpečnostné pravidlá a odporúčania

Na bezpečné lietanie s dronmi v Českej republike je potrebné dodržiavať aj európske smernice, ktoré sa od 1. januára 2024 príliš nezmenili. Je dôležité vedieť, do akej kategórie dronov váš model patrí a aké oprávnenie máte na jeho prevádzku.

Potom sa už len oboznámte s platnými pravidlami a riaďte sa nimi. Pre všetky podkategórie platí maximálna výška letu 120 metrov. Tá sa však môže líšiť v závislosti od miesta, kde s dronom lietate. Počas letu si dávajte pozor najmä na:

  • Letiská,
  • verejných miestach,
  • prírodné pamiatky,
  • dopravnú infraštruktúru,
  • národné parky a chránené oblasti,
  • budovy,
  • iné strategické objekty (vojenské budovy, úrady, čerpacie stanice atď.).

Ak sa rozhodnete lietať v určitej oblasti, vopred si overte, či v nej platia nejaké osobitné pravidlá. Na tento účel sa výborne hodí aplikácia DronView - viac o jej používaní si prečítajte v našom článku: Kde môžem so svojím dronom lietať legálne a bezpečne? Vzdušín vám poradí!

Lietanie s dronom môže byť zábava, ale legislatíva a bezpečnosť sú vždy na prvom mieste. Vždy sa uistite, že viete, aké pravidlá treba dodržiavať, aby ste sa vyhli zbytočným problémom a pokutám. Zároveň vždy dodržiavajte základné bezpečnostné pravidlá, aby ste ochránili nielen dron pred poškodením, ale aj zdravie a majetok tretích osôb.

Ak si práve plánujete kúpiť dron a neviete, ktorý si vybrať, neváhajte sa obrátiť na našu užívateľskú podporu. Poradíme vám nielen s výberom vhodného modelu, ale odpovieme aj na to, akú licenciu na prevádzku dronu budete potrebovať.

Radek

Autor článku
Radek je skúsený profesionál v oblasti elektroniky, ktorý sa dlhodobo zameriava na produkty nášho e-shopu (najmä klimatizácie, odvlhčovače, elektrické kolobežky, drony a mnohé ďalšie). Jeho praktické skúsenosti s produktmi sú kľúčovým faktorom pri tvorbe článkov, v ktorých aktívne prispieva k hľadaniu praktických riešení pre každodenné potreby našich zákazníkov.

Potrebujete pomôcť?

222 205 828
222 205 828
Po-Pia (9:00 – 16:00)
Drony v zahraničí – kompletný sprievodca lietaním na cestách
Cestovanie s dronom nemusí byť vždy jednoduché, ale nie je nemožné. S naším sprievodcom sa môžete vyhnúť zbytočným problémom a nedorozumeniam vo väčši...
Ako si vybrať klimatizáciu? Aerium.sk vám poradí, na čo sa zamerať!
Hľadáte klimatizáciu, ale neviete, ktorú si vybrať? Pomôžeme vám vybrať model prispôsobený vašim potrebám a rozpočtu. Ušetrite peniaze a získajte úľav...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
76 recenzií na Heureka.sk
Overený zákazník
01.08.2024

Veľmi rýchle dodanie, na predajni mi bola odporúčaná klimatizácia, ktorú som si objednal cez internetový obchod a zaplatil kartou. Objednávku som urobil okolo 17.00 hodín a tovar mi bol privezený nasledujúci deň v 08.00 hodín