Niektoré čističky VZDUCHU sú založené na aktívnej filtrácii VZDUCHU . To znamená, že generujú záporné ióny a ozón do ovzduší, tým prispievajú jeho kvalite. Týmito funkciami tiež disponujú niektoré zvlhčovače vzduchu. Je dobré týmto funkciám porozumieť pred kúpou vybraného prístroja.
Ionizácia vzduchu
Ionizácia vzduchu spočíva v generovaní záporných vzdušných iónov elektrostatickým výbojom. Zatiaľ čo vo voľnej prírode sa tieto ióny vyskytujú vo vysokých koncentráciách (vzduch po búrke obsahuje až 100.000 iónov na cm³), v mestských a industriálnych oblastiach klesá ich koncentrácia aj pod 100 iónov na cm³. Vedecké štúdie preukázali, že ľudský organizmus je náchylný k nízkym koncentráciám záporných iónov a zároveň vysokým koncentráciám škodlivých kladných iónov. Výskumy preukázali, že deficit v prirodzenej koncentrácii záporných iónov súvisí depresívnymi stavmi, bolesťami hlavy a ďalšími zdravotnými príznakmi vrátane chronických dýchacích problémov. Prirodzeným zdrojom záporných iónov je tečúca voda (napr. vodopády) a stromy. Naopak, moderné stavebné materiály, utesnené okná, klimatizácia, syntetické koberce, umelý nábytok, monitory, kopírky – to všetko produkuje škodlivé kladné ióny.
Pre život v mestských oblastiach je teda vhodné použiť čističku vzduchu s funkciou ionizácie. Treba však brať do úvahy, že prirodzeným produktom elektrostatického výboja je aj ozón a všetky čističky založené na ionizátoru určité množstvá ozónu emitujú. Ako si povieme ďalej, ozón nie je v nižších koncentráciách jednoznačne škodlivým a má, naopak, dezinfekčné účinky. Napriek tomu vo vyšších koncentráciách škodí dýchacím cestám. Preto je lepšie používať také čističky, ktoré síce produkujú väčšie množstvo záporných iónov, ale ich filtračný systém nevyžaduje uvoľňovanie vysokých koncentrácií ozónu.
Žiadne zo zvyčajne ponúkaných čističiek neprodukujú viac ozónu než je vyžadované hygienickými normami, t. j. viac ako 0,05 ppm, ako je to v prípade niektorých čističiek ponúkaných najmä na trhu v USA a v Číne. Aj tak odporúčame čističky vzduchu, pri ktorých je ionizácia vzduchu iba funkciou doplnkovou a hlavným čistiacim mechanizmom sú tu vzduchové filtre – najmä HEPA a uhlíkový vzduchový filter. Ionizácia totiž o. i. pomáha zhlukovaniu prachových a iných častíc, ktoré sa lepšie zachytia na týchto jemných filtroch. Bez použitia účinných filtrov sa nečistoty namiesto v čističke zachytia v podobe prachu na nábytku a podlahách, čím sa znovu šíria do vzduchu pri pohybe v miestnosti.
Dezinfekčná funkcia ozónu
Strašiakom pri nákupe čističky vzduchu býva možnosť produkcie ozónu. Ozón pritom nie je jednoznačne negatívnou zložkou vzduchu. Prirodzene totiž pôsobí dezinfekčne, keď reaguje s organickým znečistením. Produkciu ozónu použijeme všade tam, kde potrebujeme dezinfikovať vzduch a znižovať prítomnosť plesní, húb, baktérií a vírusov vo vzduchu. Niektoré generátory ozónu sú určené pre znečistené priestory reštauračných a potravinárskych prevádzok, prípadne do ordinácií lekárov, kde je potrebné dezinfikovať povrchy od baktérií a vírusov. Silné generátory ozónu sú však určené na prevádzku mimo prítomnosť ľudí (po aplikácii sa vyvetrá) napr. na čistenie autopoťahov od cigaretového dymu.
Dezinfekčný účinok ozónu v nižších koncentráciách môže pomôcť aj v domácnosti. Preto niektoré prístroje ozón v povolených limitoch uvoľňujú. V prípade čističiek vzduchu môže byť produkcia prirodzeným výsledkom elektrostatického výboja alebo sprievodným javom pri aktivácii UV lámp. Pokiaľ koncentrácia ozónu nestúpa nad limity určené hygienickými normami, nemusíme sa ničoho obávať, v opačnom prípade môže však vystavenie sa nezdravej koncentrácii ozónu nad 0,05 ppm znamenať rozvoj chronických ochorení dýchacieho ústrojenstva. Preto pri výbere čističky je dobré vopred premyslieť, kde a ako bude generátor ozónu plniť svoju funkciu. Vždy je možné sa ozónu úplne vyhnúť použitím čističiek s mechanickými filtrami na báze HEPA a aktívneho uhlíka. Prípadne možno zvoliť aj čističky na vodnej báze (diskové zvlhčovače), ktoré sú prirodzenejším riešením pre filtráciu vzduchu v domácnosti.