Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

V každej zložitej elektronike sa vyskytujú rôzne pojmy, ktoré môžu byť pre nezasväteného človeka veľmi mätúce. Čističky vzduchu nie sú výnimkou - okrem široko používaného HEPA filtra sú ich komponenty pre mnohých ľudí veľkou neznámou.

Existujú rôzne úrovne čistenia vzduchu, a teda aj rôzne technológie, ktoré to umožňujú. Ak má človek určité očakávania, ľahko sa nechá uniesť sympaticky znejúcimi výrazmi, ako aj ich opismi, ktoré sľubujú želaný účinok. 

Ak je však technológia zle zvolená alebo nesprávne použitá, môže byť používanie čističky vzduchu kontraproduktívne.

Ako však porozumieť týmto pojmom? V nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme najčastejšie používané technológie, ich riziká a rozdiely.

Ionizátor - zabraňuje víreniu prachu

Okrem klasických filtrov, ktoré zachytávajú nečistoty poletujúce vo vzduchu, sú čističky vzduchu veľmi často vybavené takzvaným generátorom záporných iónov alebo skrátene ionizátorom.

Poznáte tie dni, keď vám do bytu svietia slnečné lúče a vy vidíte, ako sa vo vzduchu vznáša prach a iné malé častice. Dôvodom ich vírenia je ich kladný náboj, ktorý spôsobuje, že sa navzájom odpudzujú - ako dva magnety, keď ich dáte k sebe s rovnakými pólmi.

Ionizátor vyžaruje záporne nabité častice, ktoré dodávajú niektorým nečistotám záporný náboj. Potom sa opäť správajú ako magnet, ale tentoraz vo vzduchu lietajú záporne aj kladne nabité častice a navzájom sa priťahujú. 

Vďaka tomu vytvárajú zhluky, ktoré sa usadzujú na podlahe alebo iných povrchoch a čistička vzduchu ich ľahšie absorbuje.

Záporné ióny navyše pozitívne pôsobia na dýchací systém, čo ocenia najmä alergici a astmatici. Používanie kvalitného ionizátora navyše pomáha znižovať krvný tlak a pomáha rýchlejšie hojiť rany.

Používanie ionizátora má však potenciálnu nevýhodu, a to, že počas prevádzky produkuje ozón.

Možno si ešte zo školy pamätáte, že pojem ozón označuje trojatómovú molekulu kyslíka s označením O3, ktorá sa líši od organického dvojatómového kyslíka, ktorý bežne dýchame a potrebujeme k životu.

Vo svete zariadení na úpravu vzduchu má ozón svoje opodstatnenie, pretože prináša významné dezinfekčné účinky. Vyžaduje si však opatrné zaobchádzanie, pretože dráždi dýchacie cesty a vo vysokých koncentráciách môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Za bezpečnú koncentráciu ozónu v ovzduší sa považuje 0,05 ppm (častíc na milión) - pri vyšších koncentráciách hrozí riziko vzniku chronických ochorení dýchacích ciest. Dobré čističky vzduchu však tento limit nikdy neprekročia.

Hoci ionizátor výrazne uľahčuje prácu čističky a prispieva k lepšej kvalite vzduchu, neslúži na sterilizáciu prostredia. Na tento účel sú v zariadení implementované ďalšie technológie, ktoré predstavíme nižšie.

Ako to funguje?

Jak funguje ionizator

  1. Ionizátor vytvára do vzduchu záporné ióny.
  2. Tie sa spájajú s nečistotami, ako je prach, peľ alebo dym.
  3. Tým sa ich náboj neutralizuje a padnú na zem.UV lampa – nepřítel organických nečistot

Ak hľadáte účinný spôsob, ako zbaviť svoj domov baktérií, plesní a iných organických škodlivín, UV lampa je presne to, čo hľadáte.

Na odstránenie tohto typu nečistôt využíva ultrafialové žiarenie, ktoré je pre ľudské oko neviditeľné a ktorého prirodzeným zdrojom je slnko. Existujú tri hlavné typy, a to:

  • UV-A - tvorí 95 % slnečného žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch, a bežne sa používa v soláriách;
  • UV-B - tiež preniká na zemský povrch, ale v oveľa menšej miere, a keďže poškodzuje vrchnú vrstvu kože, je zodpovedné za väčšinu spálenín;
  • UV-C - najnebezpečnejšia forma UV žiarenia pre živé organizmy, pred ktorou nás našťastie 100% chráni zemská atmosféra.

Práve tento druh ultrafialového žiarenia používajú UV lampy. Nemusíte sa však obávať, čističky vybavené touto technológiou nevyžarujú do miestnosti UV-C. Vzduch prechádza len cez malú vnútornú komoru, ktorá je mu vystavená - úplne oddelená od okolitého prostredia.

Aby sa skutočne odstránili všetky organické nečistoty, musí byť vzduch vystavený UV žiareniu dlhší čas - najmä pokiaľ ide o baktérie a vírusy. Z tohto dôvodu majú čističky s UV lampou zvyčajne nižší vzduchový výkon, ale na druhej strane sú aj tichšie.

Ako ste si už možno domysleli, UV lampy fungujú na základe schopnosti UV-C poškodiť bunky, úplne ich zničiť alebo im zabrániť vykonávať dôležité životné funkcie, ako je napríklad rozmnožovanie.

UV lampy sú obzvlášť účinné v boji proti plesniam. Tie uvoľňujú do ovzdušia tzv. spóry, ktoré sa potom usadzujú vo vlhkom prostredí, rastú a množia sa.

Ak sa však na povrchu už vytvorila pleseň, samotná UV lampa si s ňou neporadí. Musíte sa jej najprv zbaviť lokálne pomocou vhodných prípravkov a čističku vzduchu používať len na ničenie spór a potom ako prevenciu proti ďalšej tvorbe plesní.

Hoci je výskum ešte len v plienkach, s veľkou istotou možno povedať, že UV lampa, ak sa používa správne, môže výrazne znížiť koncentráciu baktérií a vírusov vo vzduchu

UV lampy sa preto bežne používajú v nemocniciach, najmä na operačných sálach a jednotkách intenzívnej starostlivosti alebo v laboratóriách.

Generátor ozónu - pomocník v boji proti zápachu

Už vyššie sme uviedli, že ozón má užitočné dezinfekčné účinky, preto sa vyrába aj umelo prostredníctvom generátorov ozónu.

Tieto prístroje simulujú procesy v atmosfére, ktoré prirodzene produkujú ozón. Vezmú kyslík zo vzduchu a dodajú mu silný elektrický náboj, čím sa molekuly preskupia a vytvoria O3.

Ozón sa potom uvoľňuje späť do ovzdušia, kde naráža na molekuly škodlivých látok, narúša ich bunkové steny, a tým ich eliminuje. Potom sa premení späť na kyslík.

Je obzvlášť účinný v boji proti zápachu, preto sa bežne používa ako nástroj na odstránenie dymu alebo iných, obzvlášť ostrých pachov. Okrem toho si poradí aj so širokou škálou baktérií, plesní a ich spór. Generátory ozónu sa preto bežne používajú na dezinfekciu nemocničných alebo hotelových izieb. 

Ako však bolo uvedené vyššie, ozón môže mať silné negatívne účinky na ľudské zdravie, najmä na dýchací systém. Preto by sa generátor nikdy nemal používať v miestnosti, kde sú prítomní ľudia alebo zvieratá, a ak si ceníte svoje pestovateľské úsilie, nemali by ste používať ani rastliny.

Určite teda nie je vhodný na bežné domáce použitie, ale skôr ako akútne riešenie problémov, ako je spomínaná pleseň alebo cigaretový dym - napríklad po predchádzajúcom nájomníkovi. 

 

Ak chcete doma denne udržiavať čisté a takmer sterilné prostredie, čistička vzduchu s UV lampou je oveľa vhodnejšou a predovšetkým ekologickejšou voľbou. Pokiaľ ide o ionizátor, mali by ste mať na pamäti, že nejde o dezinfekčné zariadenie a nemôžete očakávať, že bude mať v tomto smere skutočný účinok.

Radek

Autor článku
Radek je skúsený profesionál v oblasti elektroniky, ktorý sa dlhodobo zameriava na produkty nášho e-shopu (najmä klimatizácie, odvlhčovače, elektrické kolobežky, drony a mnohé ďalšie). Jeho praktické skúsenosti s produktmi sú kľúčovým faktorom pri tvorbe článkov, v ktorých aktívne prispieva k hľadaniu praktických riešení pre každodenné potreby našich zákazníkov.

Potrebujete pomôcť?

222 205 828
222 205 828
Po-Pia (9:00 – 16:00)
Kam umiestniť mobilnú klimatizáciu? Aerium.sk vám poradí!
Premýšľate, kam umiestniť mobilnú klimatizáciu, aby fungovala čo najlepšie?...
TOP 4 klimatizácie s jednoduchým ovládaním - Aerium.sk vám prináša to najlepšie!
Hľadáte klimatizáciu a kľúčom k úspechu je jednoduché používanie? ☑️ Na Aerium.sk sme pripravili test mobilných klimatizácií, v ktorom sme sa pozreli ...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
217 recenzií na Heureka.sk
Overený zákazník
11.10.2024

Pri hľadaní obchodu pre nákup vybraného tovaru som porovnával hodnotenia obchodov, skúsenosti zákazníkov s obchodom, a tiež najlepšiu cenu. Zaujal ma obchod, ktorý spĺňal moje kritériá a navyše k vybranému tovaru poskytoval praktický a hodnotný darček k tomuto výrobku. Skrátka po všetkých stránkach najlepší obchod. Vrelo všetkým odporúčam.