Skladacie drony s kamerou sú skvelé na fotografovanie a filmovanie na cestách, a to nielen u nás, ale aj v zahraničí. Podmienky na ich prepravu a používanie v iných krajinách však nemusia byť až také priaznivé. Nielenže sa musíte vyrovnať s rôznymi pravidlami pre pilotov, ale ak cestujete letecky, aj s podmienkami vybranej leteckej spoločnosti.
Náš sprievodca vás oboznámi s najdôležitejšími zásadami cestovania s dronom a podmienkami jeho používania v obľúbených dovolenkových destináciách.
Zdroj: Webnoviny.sk - Dron sa v súčasnosti používa v zahraničí.
Preprava dronu do zahraničia – na čo si dať pozor?
Všetko závisí od destinácie, do ktorej sa rozhodnete ísť, a od dopravného prostriedku, ktorý na cestu použijete. Na lepšiu orientáciu si nižšie prejdeme postup prípravy krok za krokom.
Pilotné pravidlá v danej krajine
Prvým krokom je kontrola pravidiel spojených s pilotovaním v danej krajine. Najjednoduchšie je používať drony na území Európskej únii, kde sú takmer rovnaké ako v Slovenskej republike. Na druhej strane v mimoeurópskych krajinách, najmä smerom na východ, môžete naraziť na výrazné obmedzenia.
V obľúbených dovolenkových destináciách sú pravidlá zvyčajne jednoduché. Informácie nájdete buď na oficiálnej webovej stránke danej krajiny, alebo na webových stránkach, ako napríklad:
Skontrolujte, aké povolenia a dokumenty potrebujete. Zároveň zistite, či sa váš konkrétny model dronu vôbec môže používať v zahraničí. Ak sa chcete vyhnúť problémom s úradmi, venujte dostatočnú pozornosť štúdiu územia, na ktorom môžete s dronom lietať. Väčšina krajín disponuje ekvivalentom k slovenskej webovej a mobilnej aplikácii mamdron.sk, ktorá vám ukáže miesta, kde sa môžete s dronom legálne pohybovať.
Colné obmedzenia v danej krajine
Pokiaľ prevážate dron s cieľom osobnej potreby, odpadávajú vám problémy spojené s clom. Na druhej strane je možné, že v danej krajine platia obmedzenia, ktoré regulujú aj dovážaný tovar. V niektorých krajinách teda možno nebudete môcť dron ani doviezť, ako napríklad:
- Alžírsko,
- Azerbajdžan,
- Bahrajn,
- Belize,
- Kuba,
- Egypt,
- Irán,
- Irak,
- Líbya,
- Madagaskar,
- Maroko,
- Srí Lanka,
- Sýria,
- Tunisko,
- Uzbekistan,
- Vatikán.
Okrem toho sa pravidlá môžu časom meniť, preto si pred cestou vždy overte ich platnosť. Ak sa chystáte fotografovať, dávajte si pozor na úložný priestor. Ak nechcete prísť o svoje zábery na letisku alebo pri kontrole, snažte sa všetko zálohovať na online cloud a pravidelne vymazávať pamäťovú kartu. V mnohých prípadoch sa tak vyhnete aj neželaným problémom, ato najmä v krajinách mimo EÚ.
Zdroj: Webnoviny.sk - V prípade, že sa vám nepodarí získať informácie o tom, čo sa deje, môžete si ich stiahnuť.
Preprava dronu lietadlom
Ak sa chystáte cestovať lietadlom, majte sa na pozore. Preprava dronu v takomto prípade nie je taká jednoduchá a podlieha viacerým podmienkam.
V prípade väčšiny leteckých spoločností môžete batérie prepravovať len v príručnej batožine. Regulovaná je aj kapacita batérií, pričom väčšina leteckých spoločností povoľuje len varianty s kapacitou do 100 Wh. Môžete sa stretnúť aj s výnimkami, kde sú limity zvýšené na 160 Wh. Na zaistenie maximálnej bezpečnosti musíte tiež udržiavať úroveň nabitia medzi 30 a 50 %.
Pozor na vrtule, ktoré letecké spoločnosti považujú za nebezpečný predmet. Najlepšie teda urobíte, keď ich odmontujete a uložíte do odbavenej batožiny. Pred odletom si vždy overte pravidlá vybranej leteckej spoločnosti.
Odlišnými podmienkami oproti väčšine sa riadi napríklad letecká spoločnosť Emirates, u ktorej nie je možné prevážať žiadnu elektroniku v príručnej batožine. Naopak, Ryanair povoľuje prevoz batérií s kapacitou 160 Wh. O pravidlách sa môžete informovať aj v organizáciách IATA a ICAO.
Posledným krokom je samotné odbavenie. Pri ňom buďte proaktívni a všetku elektroniku umiestnite do vopred určeného boxu. Na letisku je dobré overiť si, či si môžete do príručnej batožiny pribaliť batérie.
Bezpečné balenie dronu
Úplne posledným krokom je zabalenie dronu tak, aby bol chránený pred nechceným poškodením. Vo väčšine prípadov takto ušetríte miesto v batožine. V ideálnom prípade by sa mal dron prepravovať zložený a s vybratými batériami. V prípade väčších modelov ich môžete aj čiastočne rozobrať. Ak máte viac častí, oplatí sa vybrať klasické nylonové obaly, ktoré vám poskytnú aspoň základnú úroveň ochrany.
Je lepšie nespoliehať sa len na puzdrá, v ktorých sa drony štandardne dodávajú. Najmä v prípade lacnejších modelov nebude ich kvalita nijako zvlášť vysoká. Ak chcete svojmu dronu dopriať maximálnu ochranu, oplatí sa investovať do vystuženého batoha alebo boxu na dron. Môžete sa rozhodnúť aj pre vodotesné puzdrá, ktoré oceníte, keď sa rozhodnete vyraziť na vodu alebo do náročného terénu.
Samostatnou kapitolou sú batérie dronu, ktoré sa vo výnimočných prípadoch môžu počas letu vznietiť. Určite nechcete, aby sa vám zapálili napríklad na palube lietadla. Môžete tomu aspoň čiastočne zabrániť kúpou ohňovzdorného puzdra.
Cestovanie s dronom v obľúbených destináciách
Cestovanie s dronom môže byť niekedy komplikované, najmä ak sa rozhodnete vycestovať do zahraničia. Vo všeobecnosti sa v rámci Európskej únie nestretnete s takmer žiadnymi problémami.
Na druhej strane je možné, že vami vybraná krajina má osobitné pravidlá, s ktorými by ste sa mali vopred oboznámiť. Pre lepší prehľad sme sa nižšie pozreli na pravidlá najčastejšie navštevovaných krajín.
Členské štáty Európskej únie
Od roku 2021 sa členské štáty Európskej únie riadia rovnakými pravidlami, ktoré stanovuje Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA). Ak sa rozhodnete lietať v režime OPEN mimo komerčných účelov, nemusíte sa v danej krajine zložito registrovať ani žiadať o špeciálne povolenie.
Splniť musíte rovnaké pravidlá ako u nás, teda registrovať sa, označiť dron štítkom a prípadne zložiť pilotné skúšky na dron.
Je však možné, že si daná krajina stanovuje špeciálne podmienky, ako je napríklad odlišná minimálna vzdialenosť od určitých objektov, alebo iné zákazy, pokiaľ ide o oblasti, kde sa nesmie lietať. Pred odchodom si vždy prejdite web daného úradu a overte si, či máte aktuálne informácie. Zároveň si nainštalujte aj tamojšiu aplikáciu s leteckou mapou.
Pre všetky členské štáty EÚ platí nasledovné:
- všetky drony s hmotnosťou nad 250 g s kamerou a mikrofónom musia byť registrované a nepovažujú sa za detské drony,
- drony sa nesmú nachádzať v blízkosti letísk, vojenských zariadení, štátnych inštitúcií alebo pamiatok,
- nie je možné lietať s dronom v okruhu 3 až 5 km od letísk.
Viac informácií o pravidlách a kategóriách dronov si môžete prečítať v našom sprievodcovi. Nižšie nájdete aj tabuľku so zoznamom dôležitých zdrojov pre jednotlivé krajiny EÚ.
Členský štát EÚ |
Zodpovedný orgán |
Mobilná aplikácia s mapou |
Chorvátsko |
||
Grécko |
||
Taliansko |
||
Španielsko |
||
Bulharsko |
Chorvátsko
Predtým, ako sa vydáte na cestu, si pozrite webovú stránku Chorvátskeho úradu pre civilné letectvo (CCAA). Ak sa rozhodnete lietať mimo režimu OPEN, budete sa musieť vysporiadať so zložitejším papierovaním. Konkrétne budete musieť vyplniť tento formulár a odoslať ho prostredníctvom aplikácie AMC. Odkaz nájdete v tabuľke vyššie.
Ak sa rozhodnete používať dron na komerčné účely, myslite na povinné poistenie, ako aj na špeciálne poistenie od príslušných orgánov. V tomto prípade musíte pred odletom kontaktovať Chorvátsku štátnu geodetickú správu (SGA).
Taliansko
Taliansko sa opäť riadi rovnakými pravidlami ako zvyšok EÚ. Pred letom sa však musíte zaregistrovať v aplikácii d-flight.it, ktorú možno používať len za poplatok, a uzavrieť poistenie zodpovednosti za škodu s poistným limitom do 1 milióna eur.
Papierovanie vás čaká iba v prípade, že sa rozhodnete roky lietať mimo režimu OPEN. Ak chcete získať potrebné povolenia na dron, musíte sa obrátiť na Taliansky úrad pre civilné letectvo (ENAC). Pokuty za porušenie pravidiel sa môžu pohybovať okolo 30 000 eur, takže sa určite neoplatí pravidlá akokoľvek obchádzať.
Grécko
V Grécku platia rovnaké pravidlá ako v ostatných členských štátoch EÚ, takže sa pravdepodobne nestretnete so žiadnymi výnimkami. Ak chcete lietať mimo režimu OPEN, musíte sa poradiť priamo so zodpovedným úradom. Ak porušíte pravidlá, hrozí vám pokuta od 1 000 do 25 000 eur.
Španielsko
Španielsko nevyžaduje žiadne špeciálne povolenia, pokiaľ dodržiavate všeobecné pravidlá EASA. V opačnom prípade sa obráťte na zodpovedný orgán a vopred ho informujte. Buďte opatrní pri lietaní v blízkosti letísk, kde sa vyžaduje vzdialenosť 8 km. Za porušenie ktoréhokoľvek z pravidiel hrozí vysoká pokuta až do výšky 200 000 eur.
Bulharsko
Bulharsko opäť v porovnaní s ostatnými krajinami nejako zvlášť nevybočuje. Ak chcete získať špeciálne povolenie na prevádzku dronu, obráťte sa priamo na príslušný orgán.
Turecko
- Registrácia dronu: áno
- Maximálna výška letu: 120 m
- Osobné/komerčné použitie: áno/áno, ale obmedzene
- Obmedzenia: len na rekreačné účely drony s kamerou s hmotnosťou do 4 kg
- Mobilná aplikácia s mapou: žiadna (použite napríklad AirMap alebo DJI Go)
- Zodpovedný orgán: Turecký úrad pre civilné letectvo (DGCA)
Turecko nie je súčasťou Európskej únie, takže musíte počítať s registráciou dronov a prísnejšími pravidlami. Registrácia dronov je povinná pre všetky drony s hmotnosťou nad 500 g. Všetko sa vykonáva kompletne online na tejto webovej stránke. Podmienkou je aj poistenie a označenie dronu.
Okrem toho musíte pri preprave predložiť colným orgánom preukaz o technickej zhode, ktorý vám vystaví priamo turecký úrud. Drony s kamerou rovnako ako v EÚ nesmú lietať vyššie ako 120 m, pričom modely určené na súkromné a rekreačné lety nesmú prekročiť hmotnosť 4 kg. Jednou z podmienok je zákaz lietania v noci.
Aby ste sa vyhli zbytočnému papierovaniu, vezmite si so sebou len dron s hmotnosťou nižšou ako 500 g. Počas natáčania sa snažte byť čo najopatrnejší a vyhýbajte sa všetkým oblastiam, kde by ste sa mohli dostať do problémov. Vo všeobecnosti sa neoplatí filmovať žiadne budovy.
Egypt
- Registrácia dronu: len s povolením
- Maximálna výška letu: nie je špecifikovaná
- Osobné/komerčné použitie: prísny zákaz
- Mobilná aplikácia s mapou: nie
- Zodpovedný orgán: Egyptské ministerstvo civilného letectva (ECAA)
V Egypte je dovoz a používanie dronov prísne regulované. Na legálnu prevádzku sa vyžaduje osobitné povolenie Egyptského ministerstva obrany. Porušenie týchto predpisov môže viesť k vážnym sankciám vrátane pokút od 5 000 do 50 000 egyptských libier (približne 160 až 1400 eur) alebo dokonca k pobytu vo väzení.
Zdroj: MZVaEZ SR, s. r. o.
Spojené arabské emiráty
- Registrácia dronu: áno
- Maximálna výška letu: 122 m
- Osobné/komerčné použitie: áno/áno
- Mobilná aplikácia: My Drone Hub
- Zodpovedný orgán: Všeobecný úrad pre civilné letectvo (GCAA), Dubajský úrad civilného letectva (DCAA)
Lietanie s dronom v Spojených arabských emirátoch je legálne, ale aj tak musíte starostlivo dodržiavať všetky pravidlá. Bez špeciálnych povolení tu môžete lietať len s dronmi s kamerou s hmotnosťou do 5 kg. Maximálna výška letu je 122 m a pri lietaní sa držte vo vzdialenosti najmenej 5 km od všetkých objektov (letísk, budov, pamiatok a pod.). Komerční piloti musia absolvovať skúšku na pilotovanie dronov UAS GCAA.
Aj keď ideo arabskú krajinu, môžete tu počítať s komunikáciou v anglickom jazyku. Pred letom sa informujte nielen na webe GCAA, ale aj na úrade spravujúcom priamo oblasť Dubaja pod skratkou DCAA. Na registráciu je nutné získať Emirates ID, ktoré následne môžete spárovať s aplikáciou My Drone Hub.
Pred cestou si vždy overte aktuálne pravidlá. Spojené arabské emiráty musia často riešiť hrozby teroristických útokov pomocou dronov. Obšas musia pristúpiť k úplnému zákazu používania dronov na celom území.
Kanárske ostrovy
- Registrácia dronov: nie (povolenie sa vyžaduje v prípade dronov s hmotnosťou nad 2 kg)
- Maximálna výška letu: 120 m
- Osobné/komerčné použitie: áno/áno
- Mobilná aplikácia: ENAIRE Drones
- Zodpovedný orgán: Španielska agentúra pre bezpečnosť letectva (AESA)
Kanárske ostrovy sú súčasťou Španielska, čo znamená, že sa na ne vzťahujú rovnaké pravidlá ako na ostatné členské štáty Európskej únie. Pozor si dajte na špecifické pravidlá, ktoré sa môžu vzťahovať na oblasti, kde nie je možné lietať. Jedinou osobitnou podmienkou je potreba licencie pre drony s hmotnosťou nad 2 kg. Lietanie v noci tiež nie je povolené.
Tri tipy a odporúčania na cestovanie s dronmi
Základným pravidlom cestovania s dronom je vždy maximálna informovanosť. Všetky aktuálne informácie si overte priamo na webovej stránke príslušného orgánu – dobrým zdrojom týchto informácií je aj Mapy Google, ale aj tak sa môžu vyskytnúť drobné nezrovnalosti. Na bezproblémové cestovanie si preberieme niekoľko ďalších tipov.
1. Povolenia a iné predpisy
Pred cestou si vždy zistite, aké povolenia potrebujete. Ich vybavovanie môže trvať niekoľko dní alebo týždňov, preto si ich vybavujte s dostatočným predstihom. Vo všeobecnosti sa oplatí cestovať s menšími dronmi s kamerami, ktoré zvyčajne nepodliehajú prísnym predpisom.
2. Komunikácia s úradmi a riešenie problémov
Najmä v krajinách mimo EÚ dbajte na dôsledné dodržiavanie všetkých predpisov. Aj drobný prešľap vás môže dostať do veľkých problémov. Ak vás napríklad tamojšie úrady označia za teroristu, môžete sa dostať do veľkých problémov so zákonom. Riešenie takýchto sporov je veľmi náročné a nie vždy úspešné.
Ak sa už dostanete do problémov, buďte aktívni a spolupracujte s úradmi. Pozor si dajte na správnosť všetkej dokumentácie, ktorú by ste mali byť schopní kedykoľvek predložiť. Počas procesu riešenia sa snažte zachovať pokoj a rozvahu. Úplne sa vyhnite arogancii, agresivite alebo nespolupráci.
Potenciálnym problémom môžete predísť aj tým, ako sa budete správať počas letu. Pre istotu je lepšie sa vyhýbať natáčaniu budov či rôznych areálov. Pokiaľ nie ste miestny, nemusíte hneď rozpoznať, že sa jedná o štátnu inštitúciu alebo vojenský objekt. V žiadnom prípade nenatáčajte ani lode, vojenské vozidlá alebo iné dopravné prostriedky. S pohybom v danej oblasti vám pomôžu aj dostupné aplikácie..
3. Poistenie dronu
Pri cestách do zahraničia sa odporúča uzavrieť poistenie zodpovednosti za škodu. To je v niektorých krajinách povinné a pokryje vám prípadné škody, ktoré spôsobíte tretím osobám. Pád dronu môže ľahko spôsobiť škody za státicíse eur, aj keď zaň zaplatíte len pár desiatok eur, maximálne stoviek eur. Ak vlastníte drahší model, oplatí sa investovať do havarijného poistenia dronu.
Cestovanie s dronom môže byť zábavné, ale v prípade porušenia legislatívy sa môže zmeniť aj na nočnú moru. Ak sa vopred pripravíte a zistíte si platné pravidlá, nemusíte sa ničoho obávať. Vždy si vopred skontrolujte webovú stránku príslušného orgánu, vopred si vybavte všetky povolenia na prevádzku dronu a nebojte sa požiadať o pomoc skúsenejších pilotov.
Na cestu sa oplatí vziať si so sebou náhradné diely a batérie – všetko nájdete priamo v našom e-shope v sekcii Príslušenstvo pre drony. Ak si neviete rady, môžete sa obrátiť na našu zákaznícku podporu, ktorá vám s výberom rada pomôže.