Čističky vzduchu
Čističky vzduchu s kombinovanou aktívnou aj pasívnou filtráciou, ktoré Aerium.sk odporúča, sú postavené na recirkuláciu vzduchu. Tieto čističky obsahujú sústavu filtrov, cez ktoré nasávajú vzduch z miestnosti a následne ho vyčistený vypúšťajú späť do priestoru. Recirkulácie vzduchu a zachytávanie škodlivých látok funguje iba v uzavretých miestnostiach. Vetrať odporúčame nárazovo, najmä ak je kvalita vonkajšieho vzduchu zhoršená smogom, zvýšenou prašnosťou alebo iným druhom znečistenia. Výber vhodného prístroja by sa mal odvíjať od veľkosti miestnosti - čistička musí mať dostatočný vzduchový výkon. Ten by mal byť minimálne 2x väčší než objem miestnosti. Vzduchový výkon čističky určené pre alergikov by mal objem miestnosti prevýšiť aspoň 3x a mal by vždy obsahovať HEPA filter.
Základnou súčasťou čističky vzduchu by mal byť tzv. HEPA filter (High Efficiency Particulate Air Filter). Vyznačuje sa účinnosťou až 99,97 % a je schopný zachytiť častice od veľkosti 0,3 mikrónu. HEPA filter sa hodí najmä na odstraňovanie najjemnejšieho prachu, vzduch však efektívne zbaví aj vírusov, spór plesní či smogu. V poslednej dobe boli na trh uvedené technológie, ktoré umožňujú dosiahnuť rovnakú efektivitu ako má HEPA filter aj pri filtroch bez nutnosti výmeny.
V kombinácii s HEPA filtrom v čističke vzduchu často nájdete aj uhlíkový filter. Ten je určený na pohlcovanie nepríjemných pachov na báze aktívneho uhlíka. Zbavuje domácnosti kuchynských pachov, cigaretového dymu a iných zápachov, ktoré vo vzduchu predstavujú relatívne malé častice ťažko zachytiteľné mechanickou filtráciou.
Antibakteriálne filtre sú účinné pri ničení baktérií obsiahnutých vo vzduchu. Účinnou látkou sú tu nanočastice striebra, ktoré majú dezinfekčný účinok. Filter je schopný predísť šíreniu baktérií vzduchom a znižuje tak riziko prenosu nákazlivých chorôb v uzavretom priestore. V čističkách sú často antibakteriálne látky kombinované s vláknami uhlíkových filtrov.
Na čistenie vzduchu býva niekedy použitá aj technológia ultrafialového žiarenia. Znečistený vzduch je vystavený intenzívnemu žiareniu z UV lampy, ktoré účinne likviduje vírusy, baktérie a plesne, ale aj ďalšie nečistoty organického pôvodu. Vzhľadom na to, že UV lampy vždy zostávajú uzavreté vnútri čističky vzduchu, je účinnosť tohto spôsobu filtrácie rovnako závislá na vzduchovom výkone čističky ako pri mechanickom čistení pomocou vzduchových filtrov. Prítomnosť UV lampy v čističke je potrebná aj na aktiváciu nanofotokatalyzátorových filtrov.
Nanofotokatalyzátorové filtre z oxidu titančitého (TiO2) sú určené na ničenie nebezpečných organických plynov (napr. formaldehydu). Tieto látky sa vďaka chemickej reakcii (obrázok vpravo) rozkladajú bez druhotného znečistenia. Produktom reakcie je oxid uhličitý a vzdušná vlhkosť. V prípade niektorých škodlivín sú až 300x účinnejšie než klasické uhlíkové filtre, preto čističky vzduchu s týmto filtrom odporúčame najmä do oblastí blízko chemičiek. Oxid titaničitý (TiO2) funguje ako fotokatalyzátor. Pri jeho reakcii s UV žiarením dochádza k prirodzenému rozkladu znečisťujúcich látok. Nanofotokatalyzátorové filtre sa navyše vyznačujú samoregeneračnou schopnosťou.
Ionizátor, čiže generátor záporných iónov, zvyšuje efektivitu mechanického čistenia vzduchu, urýchľuje totiž sedimentáciu a zhlukovanie prachových častíc. Záporné ióny navyše majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Znižujú únavu a stres a spôsobujú, že sa cítite sviežo. Okrem iného pôsobia priaznivo na dýchacie cesty, urýchľujú hojenie rán a prispievajú k zníženiu vysokého tlaku. Postranným produktom ionizácie je ozón, ktorý pôsobí dezinfekčne, ale vo vyšších koncentráciách môže škodiť a spôsobovať napr. bolenie hlavy. Silným ionizátorom je preto lepšie sa vyhnúť.