Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

Nemožno poprieť, že zaobstaranie si elektrickej kolobežky má mnoho výhod a úspora času je len jednou z nich. Aj keď ste už prešli všetkými krokmi na ceste k tomu, vaše "štúdium" sa ešte neskončilo. Najprv sa musíte naučiť jazdiť na novom dopravnom prostriedku opatrne a predovšetkým bez nehôd.

Aké bezpečnostné opatrenia a pravidlá by ste mali dodržiavať pri prevádzke elektrickej kolobežky? Pripravili sme pre vás sprievodcu všetkým, čo by ste ako používatelia tohto zariadenia mali vedieť!

Základom sú pravidlá premávky na elektrickej kolobežke

Každý, kto chce vymeniť chôdzu za jazdu na elektrickej kolobežke, musí vedieť, ako sa pohybovať v premávke bez toho, aby ohrozil seba alebo svoje okolie. Slovenské zákony osobitne nedefinujú pravidlá prevádzky elektrických kolobežiek ako takých, a preto sa na ich vodičov vzťahujú rovnaké pravidlá ako na cyklistov.

Rovnako ako oni sú vodičmi nemotorových vozidiel a plnohodnotnými účastníkmi cestnej premávky. Musia preto poznať a dodržiavať zákon o cestnej premávke v potrebnom rozsahu.

Choďte len tam, kde môžete

Jazda po pravej strane cesty je absolútne nevyhnutná, či už ide o cyklotrasy alebo bežné cesty. Ak je na ceste pruh pre cyklistov, ako vodič e-kolobežky ste povinný sa v ňom zdržiavať.

Okrem ciest je jazda na elektrickej kolobežke úplne v poriadku na všetkých uliciach a cestách, kde nie je jazda na bicykli zakázaná značkou. Problém nie je ani na chodníkoch alebo cestách, kde je cyklistom povolená jazda. Jazda po chodníku je povolená len pre vodičov mladších ako desať rokov, ostatní musia používať cesty alebo iné trasy pre cyklistov. Dopravné značky vás zvyčajne informujú o tom, kde môžete a kde nemôžete jazdiť na e-kolobežke. Aby ste sa nestratili, pripravili sme pre vás zrozumiteľné vysvetlenia.

pravidla pre elektrokolobezku

Ak vám má jazda na elektrickej kolobežke spríjemniť výlet, na niektorých trasách, najmä v parkoch a lesoch, sa môžete stretnúť s osobitnými pravidlami, ktoré určuje návštevný poriadok danej oblasti. Preto je potrebné ich študovať samostatne a potom ich sledovať.

Pozor na rýchlosti a prednosti

Podobne by ste mali vedieť rozlíšiť hlavnú cestu od vedľajšej a určiť, kto má na rôznych križovatkách právo prednosti v jazde. Aj keď nejazdíte motorovým vozidlom, musíte vo vhodných situáciách nechať ostatných vodičov prejsť okolo vás a oni by mali urobiť to isté pre vás.

Na zaistenie maximálnej bezpečnosti na elektrických kolobežkách je tiež dôležité vedieť, že pri jazde cez priechod pre chodcov platí právo prednosti v jazde len vtedy, ak je riadený svetelnou signalizáciou. V opačnom prípade musíte z kolobežky zosadnúť a počkať na zastavenie áut alebo na prázdnu cestu.

prilba

Ak sa pri jazde chystáte odbočiť, musíte o tom informovať ostatných vodičov - vystretím pravej alebo ľavej ruky, rovnako ako na bicykli. Rovnaké pravidlo platí aj pre predbiehanie iných vodičov nemotorových vozidiel alebo zmenu jazdného pruhu. Upozorňujeme však, že držanie elektrického skútra jednou rukou si vyžaduje cvik. Preto aspoň začiatočníkom odporúčame vystúpiť a prejsť sa po križovatke.

Samozrejmosťou je aj dodržiavanie rýchlostných obmedzení. Pravidlá cestnej premávky pre elektrické kolobežky stanovujú maximálnu rýchlosť 25 km/h a iba 6 km/h na chodníkoch. Na súkromnom pozemku však môžete uháňať ľubovoľnou rýchlosťou.

Dávajte si pozor na povinnú výbavu

Bezpečnosť však nezabezpečuje len správna jazda na elektrickom skútri, ale aj správne vybavenie. Najprv si povedzme, ktoré prvky sú zo zákona povinné.

Rovnako ako bicykle, aj elektrické kolobežky by mali mať odrazové sklá.

Pri jazde za zníženej viditeľnosti je tiež potrebné mať predné a zadné svetlo - vpredu opäť biele a vzadu červené. Musí svietiť za tmy a za súmraku, a ak je vonku hmla, sneží alebo prší, aj počas dňa.

elektrokolobezka svetla
elektrokolobezka svetla

 

Odrazky a svetlá zabezpečujú, že vás bude vždy vidieť. Ako inak sa k vám môžu vodiči áut alebo iných vozidiel správať ohľaduplne? Svoju prítomnosť na ceste môžete zvýšiť nosením reflexných prvkov a pestrofarebného oblečenia.

Elektrické kolobežky musia mať voľné konce riadidiel zaslepené - ideálne gumovými rukoväťami. Na rukovätiach nesmú byť žiadne ostré hrany, pretože by mohli pri náraze spôsobiť vážne poranenie. Brzdová páka musí byť tiež zaoblená, pretože elektrický skúter by mal mať dve, prednú a zadnú.

V záujme bezpečnosti na elektrických kolobežkách odporúčame, aby jazdci nosili aj prilbu, ktorá je zo zákona povinná pre deti a mladistvých do 18 rokov. Nehody sa stávajú každý deň a kvalitná prilba môže poskytnúť ochranu pred nepríjemnými zraneniami, ktoré by mohli vzniknúť v dôsledku pádu.

Ak však jazdíte vyššími rýchlosťami, dôrazne odporúčame používať motokrosové chrániče.

Deti jedine s prilbou a pod dohľadom

Podobne ako pri bicykloch, ani pri elektrických kolobežkách nie je stanovená veková hranica, takže ich môžu používať aj deti. Za ich bezpečnosť na cestách sú potom zodpovední rodičia alebo dospelí, ktorí na nich počas jazdy dohliadajú.

Deti mladšie ako 10 rokov môžu jazdiť po chodníku a pre ich bezpečnosť je najlepšie, ak na ňom skutočne zostanú. Môžu sa pohybovať bez dozoru na cyklistických a peších chodníkoch, cyklistických trasách a v obytných zónach. Všade inde môžu jazdiť len pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov.

Pokiaľ ide o ochranné vybavenie, zo zákona je pre deti povinná len prilba, ale oplatí sa investovať do chráničov lakťov a kolien pre prípad pádu, najmä ak sa dieťa na elektrickej kolobežke ešte len učí jazdiť.

V záujme všetkých je potrebné deťom a mladistvým pred jazdou vysvetliť pravidlá premávky elektrickej kolobežky, aby neohrozili seba alebo niekoho iného.

Sledujte predpoveď počasia

Bezpečnosť elektrických kolobežiek do veľkej miery ovplyvňuje aj počasie. Sneh alebo silný dážď neumožňujú veľmi stabilnú jazdu a to isté platí aj pre ľad. Riziko straty kontroly nad riadením sa výrazne zvyšuje, rovnako ako pravdepodobnosť pošmyknutia.

Ak teda počasie vonku alebo predpoveď počasia nie sú vhodné pre jazdu na elektrickej kolobežke, nechajte ho doma a vyberte si bezpečnejší spôsob dopravy.

Bez ohľadu na počasie je však najdôležitejšie sledovať okolie, predvídať a byť ohľaduplný. Ak si nie ste niečím istí, nebojte sa spomaliť a zhodnotiť situáciu - nie nadarmo sa hovorí "dvakrát meraj a raz rež".

Radek

Autor článku
Radek je skúsený profesionál v oblasti elektroniky, ktorý sa dlhodobo zameriava na produkty nášho e-shopu (najmä klimatizácie, odvlhčovače, elektrické kolobežky, drony a mnohé ďalšie). Jeho praktické skúsenosti s produktmi sú kľúčovým faktorom pri tvorbe článkov, v ktorých aktívne prispieva k hľadaniu praktických riešení pre každodenné potreby našich zákazníkov.

Potrebujete pomôcť?

222 205 828
222 205 828
Po-Pia (9:00 – 16:00)
Ako vybrať dron? Aerium.sk vás prevedie všetkými dôležitými krokmi na rok 2024!
Ako si vybrať dron? Aerium.sk vás prevedie všetkými dôležitými krokmi na rok [YEAR]! Drony s kamerou sa stali štandardnou súčasťou mnohých profesionál...
Ako vybrať zvlhčovač vzduchu? Poznáme postup a najlepšie modely pre rok 2024!
Výber zvlhčovača vzduchu nemusí byť zložitý! Pripravili sme pre vás prehľad dostupných možností, aby ste mohli konečne raz a navždy skoncovať so suchý...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
217 recenzií na Heureka.sk
Overený zákazník
01.10.2024

Tento obchod odporúčam, hlavne domluva veľmi rychla a pristroj, ktorý som si zakúpila, Winix Čistička U450, je naozaj veľmi kvalitný prístroj, už po týždni používaní môžem s pokojným svedomím povedať, že pristroj naozaj funguje, lepšie sa mi v byte dýcha, zachytí akýkoľvek pach a ihneď vyčistí, mela som naznak rýmy, pretože je chrípkové obdobie v Prahe a okamžite mňa aj môjho priateľa choroba prešla. Verím, že za ďalší týždeň to bude ešte lepšie, chystám sa kúpiť ešte jednu svojim rodičom, ktorí majú doma mačku a veľký dom, kde prachu sa nájde naozaj dosť a verím, že budú rovnako spokojní ako ja so svojím partnerom.