Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

Uvažujete o kúpe klimatizácie, ale neviete, akú si vybrať? Pravdou je, že existuje mnoho typov nástenných klimatizácií, preto sme pre vás pripravili článok, v ktorom sa dozviete, aké typy nástenných klimatizácií existujú, ako fungujú, aké parametre si vybrať a ako ich nainštalovať.

 

Čo si predstaviť pod pojmom nástenná klimatizácia

A ako to bude vyzerať u vás doma? Nástenné klimatizácie sa niekedy nazývajú aj stacionárne klimatizácie (napevno umiestnené). Niekedy sa im hovorí aj splitové, pretože sú (v závislosti od typu) rozdelené na dve jednotky. Vonkajšia obsahuje kompresor, ktorý ste pravdepodobne už videli jednu zo skriniek s ventilátorom na fasáde domu. Vonkajšia jednotka je potom spojená s vnútornou jednotkou systémom potrubí, ktorým cirkuluje chladivo. Zároveň sa týmto spôsobom odvádza kondenzát. Potrubie je, samozrejme, možné zaseknúť aj do steny, ale ak to neplánujete, dokážeme ho zamaskovať lištami.

 

Vnútorná jednotka môže mať niekoľko podôb (o tom si povieme nižšie), najčastejšie je však jednotka upevnená na stene a disponuje pohyblivými lamelami, vďaka ktorým smeruje tok prúdenia chladného vzduchu do miestnosti. 

Ich náprotivkom sú mobilné (prenosné) klimatizácie, ktoré je možné podľa potreby premiestniť do rôznych miestností. O tých už sme písali tu.

 

Pre koho sú vhodné nástenné klimatizácie

Vo všeobecnosti ide o najpoužívanejšie riešenie klimatizácie. Ak uvažujete aj o nástennej klimatizácii do vášho bytu alebo domu, je vhodné zvážiť, či máte priestor na umiestnenie už spomínanej vonkajšej jednotky. Ak bývate v historickej zástavbe, je možné, že budete musieť jej inštaláciu koordinovať so združením vlastníkov bytov, susedmi alebo pamiatkarmi.

Ďalej je potrebné vybrať vhodné miesto v dome na vnútornú jednotku. Napríklad nie je vhodné umiestniť ju nad posteľ alebo stôl, skrátka nikdy by nemala fúkať priamo na vás.

Vzdialenosť medzi vnútornými a vonkajšími jednotkami je zvyčajne minimálne 3 m a môžu byť od seba vzdialené maximálne 25 m (v závislosti od modelu).

V prípade, že vyššie uvedené podmienky sú pre vás splniteľné, potom je nástenná klimatizácia najlepším riešením pre vašu domácnosť. Hoci je inštalácia stacionárnej klimatizácie drahšia ako inštalácia mobilnej klimatizácie, získate najlepšie riešenie chladenia domácnosti s nízkou spotrebou, vysokým výkonom a nekompromisne najnižšou hlučnosťou. Zatiaľ čo mobilné klimatizácie zvyčajne obsahujú celý chladiaci systém v jednej jednotke, pri stacionárnych klimatizáciách sa väčšina hluku prenáša na výkon vonkajšej jednotky.

 

Typy nástenných klimatizácií

S nástennými klimatizáciami sa môžete stretnúť v rôznych podobách a s rôznymi názvami. Už sme spomenuli možný názov stacionárne (pevné), ale môžete ich nájsť aj pod pomenovaniami ako montované klimatizácie, inštalované klimatizácie alebo delené klimatizácie.

Tie sa ďalej delia na splitové a multisplitové klimatizácie. Špeciálnym typom sú monoblokové klimatizácie (nástenné klimatizácie bez vonkajšej jednotky). Teraz sa zameriame na prvé dva varianty.

 

Splitové klimatizácie

 

typy nástenných klimatizácií delený typ

 

  • Jedna vonkajšia a jedna vnútorná jednotka

 

  • Jednoduchšia inštalácia

 

  • Ste však obmedzení na jednu miestnosť

Multisplitové klimatizácie

 

typy nástenných klimatizácií - typ multi split

 

  • Jedna vonkajšia jednotka a viacero vnútorných jednotiek (zvyčajne 2 – 5 na domáce použitie)

 

  • Náročnejšie na financovanie a inštaláciu

 

  • Vnútorné jednotky môžu vyzerať rôzne:

 

 

typy nástenných klimatizácií - parapetné klimatizácie

 

 

parapetová – umiestnená pod oknom pri zemi

 

typy nástenných klimatizácií - kazetové

 

kazetová – v podobe mriežky na strope

 

typy nástenných klimatizácií - nástenné

 

nástenná – pripevnená na stene pri strope

Podľa akých parametrov vybrať nástennú klimatizáciu

Už sme sa zaoberali tým, aké typy stacionárnych klimatizácií existujú a pre koho sú vhodné. Ak si stále nie ste istí, ako vybrať klimatizáciu pre váš dom alebo byt, existuje ešte niekoľko parametrov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.

 

Koľko miestností potrebujete chladiť?

Rozdiel medzi splitovou a multisplitovou klimatizáciou je jasný. Splitová chladí len jednu miestnosť, zatiaľ čo multisplitová sa potrubím vetví do viacerých miestností, ide však o drahšiu investíciu.

Niekedy je však možné šikovne nasmerovať jednu vnútornú jednotku tak, aby chladila dve miestnosti naraz, a to napríklad tak, že klimatizácia je nasmerovaná z chodby do otvorených dverí inej miestnosti. Hoci nejde o ideálne riešenie, pretože chladiaci výkon sa delí „na polovicu“, niektorí zákazníci si ho vyberajú ako lacnejšiu alternatívu v porovnaní s kúpou multifunkčnej klimatizácie. Treba však brať do úvahy obmedzenú cirkuláciu vzduchu.

Ďalším tipom je možnosť  zaobstarať si dve splitové klimatizácie namiesto jednej multisplitovej. Dvojitá montáž je totiž často jednoduchšia než jedna inštalácia multisplitovej klimatizácie, ktorá si vyžaduje konzultáciu a zameranie odborníka na mieste montáže. Na inštaláciu splitovej klimatizácie stačia obvykle fotografie a všetko sa môže dohovoriť po telefóne.

Výhodou tohto riešenia je, že vám po dome nepovedú lišty s prepojovacími trubicami, ako je to v prípade multisplitovej klimatizácie s viacerými vnútornými jednotkami. Pre tento typ riešenia je však potrebné mať na fasáde či streche priestor na umiestnenie dvoch vonkajších jednotiek namiesto jednej.

Už ste sa rozhodli? Skvelé, poďme ďalej.

 

Koľko výkonu potrebujete?

Nástenné klimatizácie sú v porovnaní s mobilnými klimatizáciami veľmi účinné vďaka uzavretej cirkulácii vzduchu bez podtlaku. Chladiaci výkon určuje, aký studený vzduch vyfukuje klimatizácia. Táto veličina udáva tepelný tok zariadenia potrebný na ochladenie vzduchu v miestnosti. Chladiaci výkon sa najčastejšie vyjadruje v jednotke kW alebo BTU. 1 kW zodpovedá približne 3500 BTU/hod. Pre prehľadnosť budeme ďalej uvádzať len chladiaci výkon v kW.

Nástenné klimatizácie majú zvyčajne chladiaci výkon od 2,5 kW do 7 kW. Potrebný výkon závisí od veľkosti (alebo objemu) miestnosti, ktorú chcete chladiť. Pre väčšinu miestností postačuje výkon približne 3 kW, pretože nedochádza k tepelným stratám na rozdiel od mobilných klimatizácií, ktoré si vyžadujú otvorené okno. Klimatizácia s výkonom 3 kW je najvhodnejšia pre miestnosť s objemom približne 80 m³.

V niektorých prípadoch je lepšie kúpiť dve menej výkonné klimatizácie namiesto jednej veľmi výkonnej. Podľa potreby môžete používať len jednu alebo obe podľa potreby a navyše tak rovnomernejšie rozprestrie prúdenie chladného vzduchu po miestnosti – každá môže fúkať z inej strany. Toto riešenie je vhodné do väčších či členitých priestorov.

 

Chcete klimatizáciou príležitostne aj kúriť?

Nástenné klimatizácie disponujú aj funkciou kúrenia. Väčšina z nich je vhodná skôr na prechodné ročné obdobia, ako sú jar a jeseň, alebo na zimu ako doplnkový zdroj tepla k hlavnému kúreniu. Sú však výrazne úspornejšie ako väčšina ohrievačov, pretože fungujú na princípe tepelného čerpadla.

Veľmi výkonné jednotky obstoja aj v zime ako samostatný zdroj tepla. Najnižšia vonkajšia prevádzková teplota delených klimatizácií je bežne býva od -7 do -15 stupňov Celzia, pričom niektoré modely zvládnu až -30 °C.

Potrebujete dlhodobo chladiť miestnosť? Invertor šetrí vašu peňaženku

Investícia do jednotky s invertorom sa vám vráti v spotrebe. Modely s invertorovým motorom môžu regulovať svoju spotrebu. Nastavujú chladiaci alebo vykurovací výkon podľa vašich aktuálnych potrieb.

Ide o technológiu, vďaka ktorej sú tieto jednotky až o 30 % účinnejšie ako tradičné technológie. Invertor pomáha znižovať alebo zvyšovať výkon kompresora podľa aktuálnej potreby, čím výrazne šetrí energiu, a preto sú modely s invertorom vo všeobecnosti najvhodnejšie do miestností, kde má zariadenie dlhodobo chladiť alebo vykurovať. Neustále vyhodnocuje podmienky v miestnosti a podľa toho upravuje rýchlosť chladenia. Čím viac sa blíži k cieľovej teplote, tým nižšiu spotrebu jednotka s invertorom má. Vďaka tomu sú modely s invertorovou technológiou úspornejšie a tichšie.

 

Akú energetickú triedu máte zvoliť?

Energetická trieda chladenia a vykurovania zabezpečuje značné úspory energie. V prípade chladenia a vykurovania sa často líši. Aby ste sa správne rozhodli, položte si otázku, či chcete svoj domov chladiť len v lete alebo chcete klimatizáciu používať na vykurovanie počas celého roka.

Niektorí zákazníci majú v úmysle používať svoju domácu klimatizáciu výlučne na chladenie počas letných horúčav, ktoré trvajú niekoľko mesiacov. V takom prípade stačí vybrať energetickú triedu A+ pre chladenie. Pri dlhodobom používaní, keď budete na jar vykurovať,  je vhodné v lete chladiť a na jeseň opäť vykurovať, by ste mali zvoliť lepšiu energetickú triedu, minimálne A++ pre chladenie a A+ pre vykurovanie.

 

Ste alergický? Potom možno budete chcieť model s filtrami

Klimatizácia môže čiastočne nahradiť čističku vzduchu. Niektoré z nich obsahujú čistiace filtre alebo dokonca ionizátor – ten vytvára ióny, ktoré čistia vzduch od prachových častíc, neutralizujú zápach a znižujú množstvo baktérií vo vzduchu.

Ak sa rozhodnete ušetriť peniaze a miesto na ďalší prístroj a používať na čistenie vzduchu klimatizáciu, môžeme vám odporučiť sériu Spectrum od spoločnosti Sinclair. Táto séria je vybavená technológiou Cold Plasma Generator, ktorá účinne kombinuje funkciu chladenia s generovaním čistiacich iónov do vzduchu v miestnosti. 

 

Koľko funkcií by mala mať klimatizácia?

Po zvážení všetkých dôležitých parametrov klimatizácií do bytu či domu, vám zostáva vybrať ešte z množstva doplnkových funkcií, ktoré vám môžu pomôcť pri definitívnom rozhodovaní o konkrétnom modeli. 

Dôležitou funkciou je režim SLEEP, ktorým by mala rozhodne disponovať každá klimatizácia určená do spálne alebo detskej izby. Po zapnutí tohto režimu klimatizácia začne chladiť veľmi pomaly, čím sa zabezpečí nízka úroveň hluku, ktorá nebude rušiť váš spánok. Napríklad splitové a multisplitové klimatizácie série Nexya od spoločnosti Olimpia Splendid sú veľmi tiché a zároveň výkonné.

Funkcia Ventilátor je užitočná vtedy, keď nepotrebujete chladenie, ale postačí vám cirkulácia vzduchu. Rozháňaniu vzduchu po miestnosti pomáhajú pohyblivé lamely, ktoré majú niekoľko nastaviteľných režimov, a to automatický pohyb, rôzne rýchlosti alebo napríklad zastavenie pohybu v požadovanom uhle, aby sa zamedzilo prúdeniu vzduchu priamo na vás.

Vyššie sme spomenuli, že niektoré klimatizácie majú aj funkciu čistenia vzduchu, ďalšie môžu fungovať aj ako odvlhčovač. Klimatizácie s funkciou odvlhčovania sa často inštalujú napríklad do miestností s vírivkou, kde pomáhajú predchádzať tvorbe plesní.

V neposlednom rade môže byť rozhodujúcim faktorom aj to, či je možné model ovládať prostredníctvom Wi-Fi. K niektorým modelom je možné dokúpiť Wi-Fi Kit, ktorý sa inštaluje pred montážou klimatizácie. Po jeho zapojení môžete zariadenie ovládať prostredníctvom mobilu alebo tabletu.

 

Zmestí sa do miestnosti aj von?

Posledným parametrom, na ktorý by ste si mali dať pozor pred kúpou klimatizácie do vášho domu, sú jej rozmery. V prípade splitových klimatizácií je vhodné zistiť, či je možné umiestniť vnútornú jednotku do miestnosti a vonkajšiu jednotku na stenu alebo strechu domu.

 

Ako prebieha inštalácia klimatizácie

Takže ste si už vybrali ideálnu nástennú klimatizáciu pre svoj dom alebo byt. Posledným krokom, ktorý zostáva urobiť, je jej inštalácia. 

inštalácia klimatizácie
inštalácia klimatizácie
inštalácia klimatizácie

 

Inštaláciu nástennej klimatizácie musí vždy vykonávať certifikovaná spoločnosť. Ak si chcete inštaláciu vykonať sami, vyberte si klimatizácie Unico bez vonkajšej jednotky. Ich inštaláciu zvládne šikovný domáci majster bez certifikácie. V spoločnosti Aerium.sk máme uzavreté zmluvy s overenými montážnymi firmami certifikovanými na inštaláciu splitových klimatizácií, takže sa o celú inštaláciu môžeme postarať za vás.

V prípade splitovej klimatizácie je objednanie inštalácie prostredníctom Aerium.sk veľmi jednoduché. Spravidla nie je potrebná žiadna konzultácia na mieste. Stačí, ak nám ukážete fotografie miesta, kde má byť klimatizácia umiestnená, a pošlete nám niekoľko základných informácií:

  • rozmery miestnosti
  • orientácia v miestnosti
    • miestnosti orientované na juh a západ vyžadujú klimatizáciu s vyšším výkonom
  • časť domu
    • či ide o podkrovie, aká je prístupnosť priestoru pre technika a pod.
  • kde bude umiestnená vonkajšia jednotka
    • na stene, streche alebo na podlahe balkóna
    • klimatizačné zariadenie sa nesmie umiestňovať na komín
  • či plánujete klimatizáciu používať aj na vykurovanie
  • ako plánujete vypúšťať kondenzát
    • môže len tak odkvapkávať, ale nie vždy je to možné, napríklad pokiaľ sú pod vami susedia
    • potom je možné kondenzát odvádzať do odpadu alebo pridať čerpadlo kondenzátu
  • miesto a adresa inštalácie

inštalácia klimatizácie

Pri inštalácii multisplitovej klimatizácie je vždy potrebná obhliadka bytu technikom a presné zameranie. Dôvodom je, že v dome alebo byte bude rozvedených viacero vnútorných jednotiek – možno aj na niekoľkých poschodiach. Takáto inštalácia si vyžaduje dôkladné plánovanie, čo sa prejaví aj na cene.

Základný balík inštalácie klimatizácie Split 1 + 1 zahŕňa:

  • inštaláciu klimatizácie do výšky vonkajšej jednotky 3 m
  • 3 m pripojovacieho chladiaceho potrubia 10/6 alebo 12/6 mm vrátane izolácie
  • 3 m elektroinštalačných káblov – napájací a komunikačný + elektroinštalačné práce
  • 3 m hadica na odvod kondenzátu
  • 3 m lišty
  • 1x prieraz múrom
  • pripojenie chladiaceho (Cu) potrubia k jednotkám a vytvorenie chl. obvod
  • uvedenie do prevádzky, zaškolenie obsluhy

Cena za inštaláciu delenej klimatizácie sa môže pohybovať v rozmedzí 400 – 450 eur. V prípade multisplitovej klimatizácie môže byť niekoľkonásobne vyššia v závislosti od zložitosti inštalácie. Záleží aj na tom, či budete kupovať čerpadlo kondenzátu alebo či si budete musieť objednať žeriav, plošinu alebo lešenie na inštaláciu vonkajšej jednotky. Celú inštaláciu splitovej klimatizácie si s nami môžete dohodnúť telefonicky alebo e-mailom. Prejdeme s vami všetky vyššie uvedené aspekty, takže vždy budete mať vopred jasnú predstavu o celkovej cene inštalácie.

Dúfame, že máte teraz jasnejšiu predstavu, ako si vybrať nástennú klimatizáciu. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať na čísle 216 216 008 alebo poslať e-mail na adresu [email protected]. Naši odborníci vám radi pomôžu. 

Radek

Autor článku
Radek je skúsený profesionál v oblasti elektroniky, ktorý sa dlhodobo zameriava na produkty nášho e-shopu (najmä klimatizácie, odvlhčovače, elektrické kolobežky, drony a mnohé ďalšie). Jeho praktické skúsenosti s produktmi sú kľúčovým faktorom pri tvorbe článkov, v ktorých aktívne prispieva k hľadaniu praktických riešení pre každodenné potreby našich zákazníkov.

Potrebujete pomôcť?

222 205 828
222 205 828
Po-Pia (9:00 – 16:00)
TOP 3 najmenšie mobilné klimatizácie - Aerium.sk má riešenie aj pre malé byty!
Chcete byť v lete v pohode? Malý byt nie je prekážkou! Vo Aerium.sk sme pre vás vybrali najmenšie mobilné klimatizácie, ktoré vás oslnia svojou funkčn...
5 klimatizácií s najlepším výkonom – Aerium.sk prináša riešenie pre náročných zákazníkov
Veľký priestor potrebuje na chladenie vysoký výkon. Ale to nie je všetko! ☑️ Preto sme na Aerium.sk vybrali nielen najvýkonnejšie, ale aj najšikovnejš...
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
217 recenzií na Heureka.sk
Overený zákazník
11.12.2023

Pri hľadaní obchodu pre nákup vybraného tovaru som porovnával hodnotenia obchodov, skúsenosti zákazníkov s obchodom, a tiež najlepšiu cenu. Zaujal ma obchod, ktorý spĺňal moje kritériá a navyše k vybranému tovaru poskytoval praktický a hodnotný darček k tomuto výrobku. Skrátka po všetkých stránkach najlepší obchod. Vrelo všetkým odporúčam.