Existuje niekoľko rôznych parametrov, na ktoré ľudia prihliadajú, keď si zaobstarávajú klimatizáciu. Niektoré z nich, ako napríklad maximálny výkon prístroja, jeho spotreba energie a tiež hlučnosť prevádzky, sú dané, takže ich nemôžete ovplyvniť. Avšak nemenej dôležitým kritériom je aj životnosť klimatizácie, ktorú, naopak, môžete ovplyvniť dosť razantne. Pýtate sa ako? Pravidelnou údržbou!
Základom je čistenie filtrov
Jedným z najdôležitejších krokov na ceste k tomu, aby vaša klimatizácia dokonale fungovala dlhé roky, je pravidelné čistenie filtrov. Je potrebné ich z klimatizácie vyňať von, umyť vodou a potom zase vrátiť späť, avšak až potom, čo vnútro klimatizácie utriete dosucha. Tento postup opakujte aspoň raz mesačne, a ak máte klimatizáciu umiestnenú v prašnejšom prostredí, tak aj častejšie. Keby ste to totiž nerobili, podstatne by sa zvýšila spotreba klimatizácie a zároveň by klesol jej chladiaci výkon. V prípade, že by bol filter dlhší čas značne zanesený, môže sa klimatizácia prehrievať a môže dokonca dôjsť k poškodeniu klimatizácie.
Venujte pozornosť výparníku kondenzátu
Každá mobilná klimatizácia z našej ponuky má výparník kondenzátu, ktorý sa nachádza v spodnej časti klimatizácie a je tiež potrebné ho občas vyčistiť pomocou špeciálneho spreja. Aj keď má klimatizácia automatický výparník, je dobré nádržku občas vyprázdniť, najmä v prípade, keď sa predpokladá, že sa klimatizácia nebude dlhší čas používať. V stojatej vode sa totiž môžu tvoriť baktérie a klimatizácia by mohla zapáchať. Vďala občasnému manuálnemu vyprázdnenia nádobky nebudete musieť toľko používať čistiace prostriedky. V návode sa určite dočítate, akým spôsobom s kondenzátom pracovať.
Usadzovaniu nečistôt a množeniu baktérií vo výparníku môžete predísť aj tým, že na konci každej sezóny vylejete zvyšok kondenzátu, ktorý sa s horúcim vzduchom nestihol vypariť. Odporúčame to urobiť aj v prípade, že sa chystáte na dlhší čas preč, napríklad na dovolenku, a klimatizáciu nebudete nejaký čas využívať. Ventil určený na uvoľnenie kondenzátu nájdete pri každom modeli v spodnej časti zariadenia.
Nepodceňujte vizuálnu kontrolu
Ešte predtým, než začnete klimatizáciu rozoberať a skúmať, ako by ste mohli vyčistiť filtre a ďalšie jej súčasti, si ju poriadne prezrite zvonku. Je zaprášená alebo špinavá? Nehlási náhodou poruchu? Nie sú jej drôty niekde priškripnuté? Ak je skutočne akokoľvek zanesená, začnite tým, že ju zbavíte nečistôt, a to najmä v oblasti rebier výmenníkov, ktoré potrebujú voľne dýchať.
Tiež si domov určite kúpte dezinfekčný prostriedok. Pokiaľ totiž svoju mobilnú klimatizáciu len utriete vlhkou handrou a filter umyjete vodou, síce sa vám z nej podarí spláchnuť prach a drobné nečistoty, ale s vírusmi a baktériami si, bohužiaľ, neporadíte. Tie sa môžu uvoľňovať do ovzdušia a pôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie. Takže si na to dajte veľký pozor a klimatizáciu občas poriadne vydezinfikujte.
V prípade, že neviete, ako si s údržbou klimatizácie poradiť, alebo u vás došlo k akejkoľvek poruche, ozvite sa nám pomocou našej zákazníckej linky alebo na emailovej adrese [email protected].