Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

Elektrické kolobežky sa stávajú veľmi obľúbeným dopravným prostriedkom, ktorý možno používať nielen v meste, ale aj v prírode. V posledných rokoch je však predmetom búrlivých diskusií ich rýchlosť, ktorá sa líši od modelu k modelu.

Prečo? Niektorým zákonodarcom a odborníkom na dopravu je totiž tŕňom v oku maximálna rýchlosť elektrických kolobežiek, ktorá sa často vyrovná bežným motocyklom. Aj zdanlivo slabé a lacné elektrické kolobežky môžu niekedy prekvapiť.

Aké rýchle sú elektrické kolobežky v skutočnosti? Povieme si to v nasledujúcich odsekoch, keď sa na rýchlosť pozrieme nielen z technického hľadiska, ale aj z hľadiska našej legislatívy.

Väčšina kolobežiek vám ponúkne skôr priemer

Rýchla doba si vyžaduje rýchle riešenia. Málokto si dnes môže dovoliť strácať čas čakaním v dopravnej zápche alebo na autobusovej zastávke. Elektrické kolobežky sú vhodnou alternatívou k bežným dopravným prostriedkom a dokážu vás dostať z bodu A do bodu B za oveľa kratší čas.

Ak sa rozhodujete, či si zaobstarať elektrickú kolobežku, určite venujte pozornosť výberu. Počas tohto procesu by ste sa mali zamerať aj na maximálnu rýchlosť zariadenia, ktorá určí nielen to, ako rýchlo pôjde, ale aj to, aké pravidlá budete musieť dodržiavať.

Vo všeobecnosti sa rýchlosť elektrickej kolobežky odvíja od výkonu elektromotora. Najčastejšie nájdete priemerný výkon okolo 500 W a rýchlosť okolo 25 km/h. Výnimkou však nie sú ani výkonnejšie varianty, ktoré dosahujú oveľa vyššie rýchlosti.

Len pre predstavu, najrýchlejšia elektrická kolobežka s názvom Rion2 RE90 dosahuje rýchlosť až 161 km/h.

Výkon

Maximálna rýchlosť

elektrokolobežka 250–500 W

15–35 km/h

elektrokolobežka 1000 W

30–50 km/h

elektrokolobežka 2000 W

40–50 km/h

elektrokolobežka 3000 W

až 55 km/h

elektrokolobežka 4000 W

až 60 km/h

elektrokolobežka 5000 W 

viac než 90 km/h

elektrokolobežka 6000 W

viac než 100 km/h

Rýchlosť kolobežky sa samozrejme líši aj podľa ceny. Je logické, že od najlacnejších kolobežiek nemôžete očakávať, že vám ponúknu obzvlášť závratnú rýchlosť. Naopak, mali by ste počítať s priemernou rýchlosťou 25 až 50 km/h.

Ak ste ešte nikdy nejazdili na elektrickej kolobežke, odporúčame vám začať pomaly. Niekedy je ľahké preceňovať svoje sily a odhryznúť si oveľa väčšie sústo. Spočiatku nemá zmysel trhnúť kolobežkou a ísť na plný plyn.

Udržať rovnováhu môže byť v niektorých situáciách dosť ťažké, a to aj pri rýchlosti 10 km/h. Preto je na začiatku lepšie jazdiť rýchlosťou maximálne 15 km/h - pri tejto rýchlosti je zariadenie zvyčajne pomerne ľahko ovládateľné. Pri niektorých modeloch môžete použiť aj režim pre začiatočníkov, v ktorom kolobežka sama reguluje rýchlosť.

Výkon ani garantovaná rýchlosť nie sú rozhodujúce

Rýchlosť elektrických kolobežiek ovplyvňuje niekoľko faktorov a je to naozaj viditeľné. Nižšie sa preto pozrieme na tie najdôležitejšie.

1. Batéria

S poklesom energie v batérii sa zníži aj výkon samotnej elektrickej kolobežky a kolobežka bude preto pomalšia. K tomu často dochádza, keď je batéria nabitá len na 30 % alebo menej.

V takom prípade vás bude trápiť nielen to, že sa na elektrickej kolobežke budete čoskoro doslova plaziť, ale aj samotná batéria. Ak sa často úplne vybíja, môže dôjsť k jeho poškodeniu, ktoré výrazne skráti jeho životnosť.

2. Váha vodiča

Hmotnosť vodiča samozrejme tiež ovplyvňuje rýchlosť a čím ťažší je vodič, tým ťažšie je pre elektrickú kolobežku dosiahnuť maximálnu rýchlosť. V praxi sa oplatí investovať do elektrickej kolobežky s vyššou nosnosťou, ako je vaša skutočná hmotnosť.

Elektrická kolobežka má bežne nosnosť 120 kg, ktorá je k dispozícii napríklad v modeli AERIUM AOVO PRO. Na trhu však nájdete aj modely s nosnosťou až 150 kg.

AERIUM AOVO PRO

3. Pneumatiky

Pneumatiky, konkrétne ich výška, majú tiež významný vplyv na rýchlosť elektrickej kolobežky. Okrem rýchlosti vám vyššie pneumatiky poskytnú aj potrebný komfort pri jazde - takmer neucítite žiadne nárazy, kamene alebo iné nerovnosti.

To isté platí aj pre veľkosť kolies, kde elektrická kolobežka s veľkými kolesami bude pravdepodobne rýchlejšia. Rýchlosť a dojazd sa môžu znížiť aj v dôsledku nízkeho tlaku v pneumatikách.

4. Typ terénu

Rýchlosť samozrejme závisí aj od terénu, v ktorom sa pohybujete. Z tohto hľadiska je ideálne mestské prostredie, kde môžete elektrickú kolobežku využiť naozaj naplno. Iná situácia je v náročnejšom teréne, kde každý kopec, prekážka alebo diera výrazne znižuje rýchlosť. Stále je to však kolobežka, takže jej môžete pomôcť občasným odrážaním. Batéria sa vám odvďačí dlhším dojazdom a životnosťou.

Ak chcete častejšie vyraziť do prírody, bude sa vám hodiť terénna elektrická kolobežka, ktorá zvládne náročnejšie trasy ľavou zadnou. Môžeme vám odporučiť napríklad model AERIUM HX8, ktorý má silnejšiu batériu a výkonnejší motor.

AERIUM HX8

Nezabudnite na legislatívu

Jazda na elektrokolobežke je nepochybne zábavná, ale v niektorých prípadoch môže mať nepríjemné následky. Stačí, aby ste trochu precenili svoje sily, a katastrofa je na obzore. Podľa záchranárov sa počet nehôd zvyšuje s popularitou elektrických kolobežiek.

V praxi sa aspoň raz týždenne stretnú s nehodou, pri ktorej sa vodič elektrickej kolobežky zrazí buď s pevnou prekážkou, chodcom, alebo dokonca s iným dopravným prostriedkom. Väčšina týchto kolízií je spôsobená bezohľadnou a rýchlou jazdou.

V súvislosti s tým bola maximálna rýchlosť elektrickej kolobežky stanovená na 25 km/h. Tá sa líši od rôznych typov ciest, na ktorých sa musia dodržiavať odlišné obmedzenia.

  1. Maximálna povolená rýchlosť na chodníku je 6 km/h (platí len pre deti do 10 rokov, osoby staršie ako 10 rokov majú na chodník vstup zakázaný).
  2. Maximálna rýchlosť na cyklotrase je 30 km/h.
  3. Maximálna povolená rýchlosť v pešej zóne je 20 km/h.

Elektrická kolobežka s výkonom do 500 W môže na ceste jazdiť rýchlosťou 25 km/h.

Niektoré modely disponujú aj funkciou, ktorá rozpozná, kde sa práve nachádzate, a automaticky upraví rýchlosť podľa pravidiel. Všetky bezpečnostné pokyny si môžete prečítať v našom článku - Bezpečnosť na elektrických kolobežkách alebo Ako sa vyhnúť pokutám a nehodám?

Nie je kolobežka ako kolobežka

Elektrické kolobežky s výkonom do 1000 W a rýchlosťou do 25 km/h sa podľa zákona č. 361/2000 Z. z. o cestnej premávke považujú za bicykel. Vodič preto musí dodržiavať pravidlá platné pre cyklistov a najmä používať cyklistické chodníky.

Ak sa však uvedené parametre prekročia, elektrická kolobežka sa zo zákona zmení na motocykel. S tým súvisia aj ďalšie povinnosti, ktoré musí vodič splniť. Ak tak neurobíte, môže vám byť uložená pokuta alebo iný trest.

 

Kolobežka s rýchlosťou do 25 km/h a výkonom do 1000 W

Kolobežka s rýchlosťou viac ako 25 km/h a výkonom viac ako 1000 W

povinnosť nosiť ochrannú prilbu

áno(u osôb do 18 rokov)

áno

potrebný vodičský preukaz

nie

áno

technický preukaz

nie

áno

povinné ručenie

nie

áno

registračná značka

nie

áno

bezpečnostné prvky (odrazky, svetlá atď.)

áno

áno

povinná výbava

ne

ano

Ak nedodržíte pravidlá, musíte počítať minimálne s pokutou. Zvyčajne sa pohybuje v desiatkách eur, ale výnimkou nie sú ani pokuty vo výške niekoľko stoviek eur za väčšie priestupky. Ak máte vodičský preukaz, môže vám byť odobratý.

Platný vodičský preukaz je základ

Ako už bolo spomenuté, elektrické kolobežky bez vodičského preukazu nesmú mať výkon vyšší ako 500 W a rýchlosť vyššiu ako 25 km/h. Ak prekračujete tieto limity, musíte absolvovať skúšku a získať platný vodičský preukaz.

Keďže elektrická kolobežka sa v tomto prípade považuje za motocykel, je potrebné zvoliť si vodičský preukaz podľa typu vozidla.

Výkon

Typ vodičského preukazu

Minimálny vek

rýchlosť nad 45 km/h, alebo výkon vyšší než 1000 W

AM

15 rokov

výkon do 1100 W

A1

16 rokov

výkon do 2500 W

A

18 rokov

výkon nad 2500 W

A

21 rokov

Nie všetky elektrické kolobežky sú vhodné pre deti

Ďalšou často diskutovanou témou je vek, od ktorého môžete prvýkrát nasadnúť na elektrickú kolobežku. Tento dopravný prostriedok je vo všeobecnosti určený len pre osoby staršie ako 14 rokov. Dôvodom je práve vysoká rýchlosť elektrických kolobežiek, ktorá by mohla ohroziť nielen bezpečnosť dieťaťa, ale aj jeho okolie.

Vhodnou alternatívou môže byť detská elektrická kolobežka, ktorá je prispôsobená tak, aby na nej mohli jazdiť aj tí najmenší. Tieto upravené elektrické kolobežky majú zabudovaný slabší motor s výkonom 100 W, ktorý im umožňuje dosiahnuť maximálnu rýchlosť 10 km/h.

Okrem toho majú aj bezpečnostné prvky, ako je brzda na zadnom blatníku, ktorá vám umožní kolobežku kedykoľvek zastaviť. Túto funkciu má aj detská elektrická kolobežka AERIUM E-FOX. Nikdy však nezabúdajte, že dieťa by malo byť počas jazdy vždy pod vaším dohľadom.

AERIUM E-FOX

Ako môžete zvýšiť výkon elektrickej kolobežky?

Takmer všetky elektrické kolobežky majú zabudovaný tzv. obmedzovač rýchlosti, ktorý zabraňuje prekročeniu vopred stanoveného limitu. Keďže v našej oblasti je povolená rýchlosť len 25 km/h, väčšina obmedzovačov je nastavená na túto hodnotu.

Na niektorých elektrických kolobežkách môžete odpojiť obmedzovač a dosiahnuť vyššiu rýchlosť. Spôsob jeho odstránenia sa líši podľa značky a modelu a v drvivej väčšine prípadov ho zvládnu aj technicky menej zdatní jedinci.

Obmedzovač je možné odstrániť:

  • prestrihnutím kábla spájajúceho obmedzovač a riadiacu jednotku,
  • prenastavením displeja,
  • zmenou softwaru.

Skvelým príkladom je elektrický skúter Xiaomi, konkrétne Mi M365. Bežne môže jazdiť maximálnou rýchlosťou 25 km/h s obmedzovačom rýchlosti. Po zmene softvéru, ktorá je niekedy dosť komplikovaná, môže nakoniec dosiahnuť rýchlosť až 30 km/h.

Odstránenie obmedzovača rýchlosti má však svoje úskalia. Prvým sú potenciálne problémy so zárukou, keď predajca môže odmietnuť poskytnúť záruku na upravený výrobok. Okrem toho jazda vysokou rýchlosťou môže viesť k častejším nehodám a vážnejším zraneniam. Batéria sa vám tiež nepoďakuje a prejdete s ňou oveľa kratšiu vzdialenosť.

Podľa odborníkov je jazda rýchlosťou 30 km/h veľmi náročná a nebezpečná a je vhodná len pre ľudí, ktorí majú s jazdou na elektrickej kolobežke už určité skúsenosti. V každom prípade sa oplatí prehodnotiť, či si nevystačíte s maximálnou povolenou rýchlosťou.

Elektrické kolobežky sú skutočne všestranným dopravným prostriedkom, a to aj z hľadiska rýchlosti. Hoci rýchla jazda môže byť niekedy zábavná, vždy by ste mali uprednostniť bezpečnosť.

Ak si nie ste istí, ako vybrať elektrickú kolobežku, ktorá vyhovuje vašim potrebám, nebojte sa nás kontaktovať. Sme vám k dispozícii prostredníctvom nášho online chatu, e-mailu [email protected] alebo telefónu 222 205 828. Radi vám odpovieme na všetky otázky.

Radek

Autor článku
Radek je skúsený profesionál v oblasti elektroniky, ktorý sa dlhodobo zameriava na produkty nášho e-shopu (najmä klimatizácie, odvlhčovače, elektrické kolobežky, drony a mnohé ďalšie). Jeho praktické skúsenosti s produktmi sú kľúčovým faktorom pri tvorbe článkov, v ktorých aktívne prispieva k hľadaniu praktických riešení pre každodenné potreby našich zákazníkov.

Potrebujete pomôcť?

222 205 828
222 205 828
Po-Pia (9:00 – 16:00)
Na čo si dať pozor pri nabíjaní elektrických kolobežiek? Vyhnite sa týmto najčastejším chybám
Ako predĺžiť životnosť elektrickej kolobežky? Je dôležité starať sa nielen o samotnú kolobežku, ale aj o jej batériu. Ako sa o ňu starať a čomu sa vyh...
Najlepšie elektrokolobežky na rok 2024: Akú vybrať?
Hľadáte elektrokolobežku a neviete sa rozhodnúť pre konkrétny model? Pozrite sa s nami na najlepšie hodnotené modely Aerium na rok [YEAR]....
Heureka
Hodnotenie zákazníkov
217 recenzií na Heureka.sk
Overený zákazník
11.10.2024

Dobré podklady pre výber, prehľadné stránky vrátane videí, dobrá komunikácia s obchodom. Kvalitu zakúpené klimatizácie riadne vyskúšam až s nástupom letných horúčav, zatiaľ je všetko v poriadku, som spokojný. Obchod odporúčam.